Igen közel volt állítólag a múlt héten az összeomláshoz a világ legnagyobb fémtőzsdéjének, az LME-nek (London Metal Exchange) a nikkelszekciója. A nyersanyag ára ugyanis több mint duplájára emelkedett az év eddig eltelt időszakában, a látványos drágulás pedig egyre több spekulánst vonzott a piacra. A nikkelkészletek a felfokozott kereslet miatt kezdtek kifogyni, a múlt hét közepén pedig szinte teljesen kisöpörték a raktárakat. A készletek ezer tonna környékére estek, ami a világ napi szükségletének hatodát sem fedezi.
A nikkel prompt ára egyre jobban kezdett elszakadni a határidős jegyzéstől, egyre valósabbá vált a veszély, hogy a short (eladási) pozícióban ülő befektetők nem tudják teljesíteni fizikai leszállítási kötelezettségeiket. Az LME ezért, hogy fenntartsa a piac működését és elkerüljék a kényszerlikvidálásokat, a közbeavatkozás mellett döntött. A tőzsde vezetője háromszáz dolláron limitálta a prompt és a határidős árak közötti spreadet, valamint – elkerülendő a fiaskót – napi háromszáz dolláros büntetés fejében engedélyezte az eladási kötelezettségüket teljesíteni nem tudó kereskedőknek a szállítás egy nappal történő eltolását.
A közbeavatkozás felemás fogadtatásra talált a piacon, a shortosok természetesen örültek a lehetőségnek, sokak viszont abbéli félelmüknek adtak hangot, hogy a lépés hatására örökre a spekulánsok játszóterévé válik a piac.
