BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az olaj- és bányatársaságok vitték a prímet

2006. augusztus 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vegyesen szerepeltek tegnap a nagyobb európai részvénypiacok, a német és a francia börzén lefelé, míg Londonban fölfelé mozdult az irányadó részvényindex, igaz, mindenhol elég kis mértékben. A befektetők döntéseit elsősorban továbbra is az energiaárak és a kamatemelési ciklusok alakulása befolyásolta. A további lendületes emelkedésnek útjában álltak a kamatemelési félelmek, a monetáris szigor ugyanis a világgazdaság és a vállalati profitok növekedési ütemét is lassítja.
A szektorok zömét tegnap negatívan érintette a nyersanyagárak emelkedése, kivételt képeztek ez alól természetesen a bányavállalatok és az olajcégek. A londoni FTSE–100 index kéttized százalékos emelkedéséből oroszlánrészt vállalt a világ második legnagyobb bányavállalata, az Anglo American. A társaság részvényeinek szárnyalását – közel négy százalékkal drágultak – a megugró nyersanyagárak mellett egy nyolcvanmilliárd dolláros felvásárlási ajánlatról érkező hír is segítette. Ez a szektortársak megítélésére is pozitívan hatott, a BHP Billiton és a Rio Tinto papírjainak árfolyama is emelkedett. Az idén közel húsz százalékkal dráguló olaj ára tegnap egy százalékkal nőtt, annak a hírére is, hogy Irán nem hajlandó leállítani nukleáris programját. A BP és a Total ennek köszönhetően megközelítőleg egyszázalékos nyereséget ért el.
Az amerikai részvénypiacok lapzártánkig bemutatott hanyatlását az is segítette, hogy ottani elemzők szerint a Fed a két éve tartó kamatemelési ciklussal túlságosan lefékezte a világ legnagyobb gazdaságát. A kereskedés első felében a Dow fél-, a Nasdaq pedig egyszázalékos veszteséget szenvedett el. Több mint öt százalékkal hanyatlott a Ford árfolyama, miután a Credit Suisse leminősítette. A Morgan Stanley szerint az év végére 72 dollárig drágulhatnak a Procter & Gamble részvényei, ami a 60 dollár körüli jelenlegi árfolyamon vonzóvá tette a papírokat.
A befektetők egyre valószínűbbnek látják, hogy a Fed már nem emeli a kamatokat, ezzel szemben az ECB-től további szigorításra számítanak. Ezek a várakozások lapzártánkra hajszálnyival 1,2900 fölé hajtották az euró dollárkurzusát.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet