Az elmúlt egy hónap részvénypiaci pesszimizmusa a biztonságosnak ítélt arany piacára is átterjedt, az árfolyam az elmúlt harminc napban a 26 éves rekordnak számító 730 dollárról április óta nem látott szintre, 600 dollár alá zuhant. Az alapvetően konzervatív befektetési formának tekintett nemesfém ára és a gazdasági ciklusok között hosszú távon jellemzően fordított kapcsolat figyelhető meg, május közepén azonban szinte percre pontosan egyszerre kezdődött az arany és a részvénypiacok hanyatlása. Az egy hónap alatt bekövetkező, húszszázalékos esést követően az elemzők alig több mint harmada találja vonzó beszállási pontnak a jelenlegi szintet. A Bloomberg által megkérdezett 41 elemző és kereskedő közül mindössze 16 tartja jó vételnek az aranyat a jelenlegi 600 dollár alatti szinten, 15-en úgy gondolják, hogy a nemesfém árfolyama továbbra is lefelé fog tartani, miközben tízen nem számítanak nagyobb elmozdulásra. Az arany árfolyamát az amerikai fizetőeszköz mozgása mellett a globális kamatkörnyezet, az infláció és a különböző geopolitikai kockázatok alakulása befolyásolja. A következő hónapokban a világszinten tovább emelkedő infláció és kamatszint szakértők szerint az arany árának emelkedését, miközben a dollár esetleges további erősödése az árfolyam csökkenését valószínűsíti. Tegnap ismét lefelé tartottak a nemesfémek, az arannyal hét-, az ezüsttel pedig 12 százalékos mínuszban kereskedtek késő délután.
