Borús hangulatban telt a hét első napja a nyugat-európai részvénypiacokon, a pesszimizmus elsősorban a felerősödő kamatemelési félelmekkel magyarázható. A DAX 1,3, a CAC 0,9, az FTSE pedig 0,6 százalékkal gyengült, ezzel a vesztességgel az indexek az egy hónappal ezelőtti szintekhez képest már tízszázalékos mínuszt mutatnak. A pesszimista hangulatot jelzi, hogy a DAX index 30 komponense közül csupán három papír végzett a pozitív tartományban, és ezeknek is csupán pár tized százalékos nyereségre futotta. A kamatemelési félelmek hatására rendszerint a bankok és a közszolgáltatók piacára nehezedik a legnagyobb eladói nyomás, ez a két szektor most is jelentős veszteséget produkált. Lefelé tartó árfolyammal számolhattak a UBS, a BNP Paribas és a Capitalia tulajdonosai, esett az E.On árfolyama is. Csökkent a Royal Philips Electronics kurzusa, miután a társaság visszavette második negyedéves nyereségére vonatkozó előrejelzését. A kereskedés első felét követően nem mozdult jelentősen a Dow, a Nasdaq azonban 0,8 százalékos mínuszt halmozott föl. A befektetőket a tengerentúlon is elsősorban a kamatemeléssel kapcsolatos hírek foglalkoztatták, szakértők szerint az inflációs nyomás további monetáris szigorítást vetít előre. Furcsán reagáltak a befektetők a Lehman Brothers Holdings elemzői várakozásokat meghaladó második negyedéves eredményére, a részvény árfolyama a kereskedés első felében négy százalékkal zuhant. Fölfelé indult a Genentech árfolyama, köszönhetően annak, hogy a Merrill Lynch vételi ajánlást fogalmazott meg a részvénnyel kapcsolatban. Az utóbbi napok tendenciáját folytatva erősödött a dollár az euróval szemben, a jegyzés 1,2590-en állt késő délután.
