BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét az eladók uralták Európát

2006. május 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap ismét lefelé tartottak az árfolyamok a nyugat-európai részvénypiacokon, a befektetők pesszimizmusa elsősorban a felerősödő kamatemelési várakozásoknak és az ismét jelentősen gyengülő dollárnak volt betudható. A vezető indexek jelentősen estek, a DAX 2,3, a CAC és az FTSE pedig 2,4 százalékkal került lentebb. A legnagyobb vesztesek a kamatemelésre leginkább érzékeny szektorok – pénzügy, közszolgáltatók –, valamint az exportőrök voltak. Jelentősen csökkent az Aegon, a BNP Paribas és az E.On árfolyama. Az exportőrök – például a BMW és a Diageo – a gyengülő dollár miatt kerültek lesiklópályára.
Az amerikai fizetőeszköz ebben az évben már közel nyolc százalékkal gyengült az euróval szemben, ami jelentősen csökkenti a tengerentúlra exportáló társaságok nyereségét. A borús hangulatú napot csupán a blue chipek kevesebb mint tizede zárta nyereséggel. Ilyen üdítő kivétel volt a BAA, amelynek árfolyama több mint hat százalékkal emelkedett, miután a társaság visszautasította a madridi Ferrovial vételi ajánlatát.
Negatív hangulatban telt a kereskedés első fele a tengerentúlon is, ami a zuhanó európai indexek mellett a csökkenő fogyasztói bizalomnak volt betudható. A mínuszból induló Dow és a Nasdaq több mint egyszázalékos veszteséget halmozott fel, rosszul szerepelt a Wal-Mart és a General Motors. Előbbit a vártnál gyengébb májusi forgalmi adatok, utóbbit a Deutsche Bank leminősítése érintette kedvezőtlenül. Az emelkedő olajárnak köszönhetően fölfelé indult az olajszektor, a nyereség azonban a felerősödő eladói nyomás hatására lapzártánkra teljesen elolvadt. Jelentősen gyengült a dollár az euróval szemben, a jegyzés késő délutánra elérte az 1,2870-et.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet