Nyolc nap alatt 25 302-ről 22 732 pontra zuhant a BUX, a tízszázalékos esés ráadásul egyvégtében, korrekció nélkül következett be. Az esés a fejlődő piacokon indult a török kötvények leminősítése után, majd a bizonytalanná váló légkörben egy amerikai makroadat a fejlett piacokon is kiverte a biztosítékot, tovább erősítve a folyamatot. Nem kétséges, hogy a világra ráfért már egy korrekció, a befektetők szempontjából azonban korántsem mindegy, hogy csak a túlszaladt árak helyrerázásáról, vagy trendfordulóról van-e szó.
Szűkebb környezetünkre szorítkozva annyi biztosan megállapítható, hogy a hét elején intenzív tőkekiáramlás indult a kelet-európai alapokból. A Concorde Call számításai szerint keddre ez még inkább felgyorsult és szélesebb körűvé vált. Az elmúlt napokban nettó 12 milliárdos tőkekivonás sújtotta a magyar piacot, a következő napokban pedig további 8,8 milliárdos mínuszra számít a Concorde. Az elmúlt időszakban az eladási hullámot jelentősen felerősíthette, hogy nagyon sok olyan spekuláns, rövid távú befektető (például hedge fund) akart hirtelen, már a korrekció első napjaiban kiszállni, akik csak a piac lendületét meglovagolva szálltak be korábban és nyitottak pozíciókat.
Az biztos, hogy nem a magyar cégekkel van baj, az elemzői minősítések nem, vagy alig romlottak az utóbbi időben. Abban, hogy a zuhanás vesztese eddig főként a Mol és a Richter volt, inkább az játszhatott szerepet, hogy ennél a két papírnál volt igazán olyan momentum a gyorsjelentés, illetve az orosz olajmező-vásárlással kapcsolatos hírek formájában, ami jelentős forró pénzt vonzott, majd ez hirtelen távozott, az átlagosnál nagyobb esést okozva.
Török Bálint, a Buda-Cash elemzője szerint lényegében csak a külföldi tényezők hatnak, azok viszont nagyon erősen, emiatt igen volatilissé vált a piac, s az egyelőre nem látszik, hogy ez mikor és mitől változhat meg.
Rövid távon valószínűleg marad a bizonytalanság és a jelentős ingadozás – vélte. Mint mondta, a bevásárláshoz még nagy bátorság, illetve kellően hosszú távú elkötelezettség szükséges. Azoknak a befektetőknek, akik már rendelkeznek részvényekkel és hosszú távra akarnak invesztálni, illetve bíznak abban, hogy a magyar gazdaság egy-két éven belül rendbe jön, nem kell megijedniük – fogalmazott az elemző. Szerinte a fő papírokkal továbbra sincs gond a BÉT-en.
Az ING Bank szakértője szintén a külső tényezők meghatározó mivoltát hangsúlyozta. Zékány András úgy véli: a jelenlegi folyamatok alapján éppúgy alaposan meg lehet indokolni, hogy csak korrekcióról van szó a piacon, mint azt, hogy ez már a trendforduló. Az elemző véleménye szerint amit látunk, az még nem végleges trendforduló, a csúcshoz viszonyítva mintegy 15 százalékos BUX-esés után jöhet a pozitív fordulat. Zékány a befektetőknek azt javasolja, hogy ne „időzítsék a piacot”, azaz ne próbáljanak arra játszani, hogy mikor érheti el az index a gödör alját. Ehelyett átgondolt, hosszú távú pozíció felvétele ajánlható. A szakember hozzátette: idehaza az elérhető hozamok terén a kisbefektetők többek között azért teljesítenek a piaci átlag alatt, mert az ideálisnak gondolt beszállási és kiszállási időpontokra spekulálnak.
A JP Morgan vezető részvénystratégája szerint viszont a befektetőknek most érdemes megvenniük a feltörekvő európai országok részvényeit, különös tekintettel az orosz és a török papírokra, mivel ezek a vállalatok továbbra is profitálnak majd az amerikai gazdasági növekedésből. A JP Morgan Chase legkedveltebb vállalatai közé elsősorban a török Akbank és az orosz Szurgutneftyegaz tartozik, de az OTP-t is ott találhatjuk a favoritok között.
Persze aki emlékszik még 1998-1999-re, s mondjuk a 9600 forintról zuhanó Prímagázba vett bele „olcsón”, 3600 forinton, majd 1200-on adta el később, az nem biztos, hogy a mostani esést jó vételi lehetőségként értelmezi. Természetesen a mai körülmények nem hasonlíthatók az akkorihoz, az óvatosság azonban mindenképpen indokolt. Mind hosszú, mind rövid távú befektetők számára a legjobb, ha hisztérikus hangulatban nem vesznek fel pozíciót. Meg lehet ugyan próbálni szintenként belevenni az esésbe, de ezt is csak fokozatosan, kellő tartalékokat hagyva tegyék a bátrabbak.
