A várakozásokkal ellentétben nem döntött a társaság végelszámolásáról tegnap a NABI Rt. rendes éves közgyűlése. Helyette meglepetésként egy minimális részvényszámmal szavazó részvényesi csoport új igazgatósági tagokat delegált a társaság vezető testületébe, s a cég további működése mellett tette le voksát. A közgyűlésen a 4,624 millió darab részvényből mindössze 762 ezer darab részvény tulajdonosa képviseltette magát, a 16,491 százalékos részvételi arány mellett csak a megismételt közgyűlés volt határozatképes. Az alacsony részvételi arány miatt következhetett be a nem várt fordulat, a végelszámolásról döntő határozati javaslatot ugyanis 194 ezer darab – tegnapi piaci áron számolva kevesebb mint 15 millió forintnyi – részvény tulajdonosa nem szavazta meg, s így nem lett meg a döntéshez szükséges 75 százalékos arány (mindössze 4000 darab, árfolyamértéken 280 ezer forintnyi részvény szavazata hiányzott).
Az igazgatóság a közgyűlés napirendi pontjait a tervezett végelszámolásnak megfelelő forgatókönyvvel építette fel, így azonban az ezzel kapcsolatos további döntésekre értelemszerűen nem került sor. A végelszámolás ellen szavazó egyik részvényes képviselője az – immár Kovács Gábor érdekeltségébe tartozó Sasaddal összeolvadt – Skoglund Holding elnöke, Demeter Zsolt két igazgatósági tagot is javasolt. A részvényesek Mátyásfalvi Györgyöt és Czöndör Attilát is beszavazták a cég vezető testületébe. Demeter Zsolt az új tagok társasággal kapcsolatos terveiről mindössze annyit mondott, tőkeemelést és akvizíciókat terveznek, igaz, a részvényesi képviselő is kicsit meglepettnek látszott az események alakulásától. A NABI nevét Exbusra változtatta a közgyűlés, a NABI nevet ugyanis a cég eszközeit megszerző befektetők már megvásárolták. A hajdani buszgyártó cég az eszközök eladása és a kötelezettségektől való megszabadulás után 421 millió forint bankbetéttel rendelkezik, s gyakorlatilag tiszta. Az eszközöket átvevő Homerica további 200 ezer dollárt fizet a cégnek, ha november végén még működik. A jelenlegi helyzet alapján ezzel nem lesz gond.
