Az öreg kontinensen tegnap inkább a csökkenő árfolyamok domináltak, a vezető európai indexeket megközelítőleg félszázalékos gyengülés jellemezte. A múlt héten még szárnyaló részvénypiacok optimizmusa a 75 dollárig dráguló olaj miatt hétfőre elpárolgott, a szakértők a költségek növekedése mellett a lakossági fogyasztás csökkenésére számítanak. Az egyre magasabb energiaárak padlóra küldték az európai légitársaságokat és az autógyártókat. Gyengült a DaimlerChrysler, a BMW, a British Airways és a Ryanair. Csökkent a Novartis árfolyama is, miután Svájc legnagyobb gyógyszergyártójának bevételnövekedése kismértékben elmaradt az elemzők várakozásaitól. A jelenlegi helyzetben a szakértők véleménye megoszlik a részvénypiacok jövőjéről. Az optimista elemzők a felvásárlásoknak és az összeolvadásoknak köszönhetően tovább növekvő árfolyamokra számítanak, miközben pesszimista vélemények szerint a magas, és esetleg tovább növekvő energiaárak komolyabb korrekciót eredményezhetnek.
Lapzártánkkor enyhe mínuszban tartózkodtak az amerikai indexek, amit szakértők elsősorban az American Express és a Xerox várakozásoktól elmaradó negyedéves jelentésével magyaráztak. A tengerentúli részvénypiac legfőbb felhajtóereje az utóbbi hetekben a gyorsjelentési szezon és a profitkilátások javulása volt. Hetven százaléka közölt várakozások feletti eredményt azoknak az S&P 500 indexben szereplő társaságoknak, amelyek a tegnapi napig közzétették negyedéves jelentésüket. Megnövelte a 2006-os évre vonatkozó profitvárakozását a Caterpillar, ennek ellenére a kereskedés első felében az eladók domináltak a részvény piacán.
Kismértékben gyengült a dollár az euróhoz képest, a kurzus az 1,2400-es lélektani határ közelében, 1,2390-en állt lapzártánkkor.
