Az idén 4-5 új részvény megjelenése várható a Budapesti Értéktőzsdén, ennél kevesebb esetén csalódottak lennénk – jelentette ki sajtótájékoztatóján Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke. A tavalyi egy új bevezetés (Állami Nyomda) és három kivezetés (Brau Union, Styl és Zalakerámia) fényében ez ugyan igen ambiciózusan hangzik, de egyáltalán nem teljesíthetetlen, hiszen a GKM tavalyi, a tőzsdei bevezetést támogató pályázatának nyertesei többségükben csak 2006-ban lépnek a piacra. A Kóka János gazdasági miniszter által most ismertetett pályázatnyertesek közül decemberben az Állami Nyomda már a parkettre került, e céget a Bookline.hu, a Genex és a TvNetWork követheti október elsejéig.
A 100 milliós keretből ők négyen összesen 87 millió 810 ezer forintot kapnak utólagos finanszírozással, a tőzsdei bevezetés igazolt költségeinek legfeljebb 50 százalékát számolhatják el. (A kiírási feltételek szerint a pályázóknak a bevezetést követően legalább két évig a tőzsdén is kell maradniuk.) A BÉT ezenfelül azzal is támogatja a tőzsdére lépést, hogy idén az új társaságoknak – tehát nem csak a GKM-pályázat nyerteseinek – fél évig elengedi a forgalomban tartási díjat.
Kóka egyébként a Budapesti Értéktőzsdét az Európai Unió egyik legjobban teljesítő börzéjének nevezte, ahol 2005-ben az index mintegy 40 százalékkal, a forgalom pedig 60 százalékkal emelkedett az azt megelőző évhez képest. (Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a környező országok közül Budapest inkább a mezőny közepén foglal helyet.) Az árfolyam-emelkedés kapcsán Szalay-Berzeviczy Attila megjegyezte, 2006-ban is van esély a látványos növekedésre, bár mint hozzátette, ehhez az is szükséges, hogy a parlamenti választások után megalakuló kormány – pártállásától függetlenül – merjen lépéseket tenni a fiskális egyensúly helyreállítására.
