BUX 139261.96 -0,03 %
OTP 45180 -0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az E.On húzta Európát

2005. december 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tőzsdeindexek a New York-i sztrájkot és az olajdrágulást kompenzáló kedvező vállalati és makrohíreknek köszönhetően felfelé mozogtak. Az olaj ára tegnap emelkedett, miután Nigériában ismeretlen fegyveresek támadást intéztek a Royal Dutch Shell bázisa ellen. Tekintve, hogy Nigéria a világ egyik legjelentősebb olajexportőre, az amerikai könnyű nyersolaj hordónkénti ára 36 centtel 57,70, a Brenté pedig 18 centtel 56,29 dollárra emelkedett. Az amerikai tőzsdeindexek a kereskedés első felében tétováztak, pedig remek makroadatok láttak napvilágot. A termelői árszínvonal ugyanis a vártnál nagyobb ütemben csökkent, ami visszafogta az éves mutatót is. Kedvező hírt közölt a Morgan Stanley is, a befektetési bank a negyedik negyedévben közel 50 százalékkal növelte profitját, ennek nyomán pedig komoly kereslet mutatkozott a cég papírjai iránt.
A General Motors ugyanakkor meredek lejtőre került, részint azért, mert az autóalkatrész-gyártó cége, a Delphi visszavonta a szakszervezetek felé tett szerződési előterjesztést, ráadásul egyes előrejelzések szerint a Toyota, az eladott autók darabszámát tekintve, jövőre már megelőzheti amerikai riválisát. Európában a Londonban jegyzett bányapapírok szerepeltek kiválóan, a BHP Billiton és a Rio Tinto is drágult. Emellett az E.On szereplése volt igen figyelemreméltó, a német mamutvállalat ugyanis bejelentette: 2,8 milliárd euróért eladja a Degussában lévő részesedését a RAG bányaipari cégnek.
A befektetőknek tetszett a hír, az E.On jegyzése másfél, a Degussáé több mint 10 százalékkal erősödött. Rosszul teljesítettek ugyanakkor a chipszektor képviselői. Egy nappal korábban ugyanis az egyik amerikai brókercég az ágazat hat szereplőjének, köztük a Texas Instrumentsnek és az Advanced Micro Devicesnek, rontotta le az osztályzatát. A befektetési cég a szóban forgó chippapírokra vonatkozó ajánlását felülsúlyozásról semlegesre módosította, ez pedig az európai szektortársakat is lejtőre tette, tegnap az Infineon és az STMicroelectronics is veszített értékéből. Összességében a legfontosabb európai mutató javítani tudott hétfőhöz képest. A dollár jelentősen erősödött az euróval szemben, az árfolyam 1,1970-ről 1,1850-re változott.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet