Izgalmasan alakult a török állami olajcég 51 százalékos pakettjéért folyó licit, a végső, 4,14 milliárd dolláros ár a túlfűtött várakozásokat is jóval felülmúlta. A tegnapi – a tévé nyilvánossága előtt zajló – aukció első körében a legmagasabb ajánlat 2,78 milliárd dollár volt, ami a második körre 3 milliárd dollárra kúszott fel, a harmadikban pedig már 3,36 milliárd dollár volt a csúcs. Ekkor a korábban kihulló lengyel PKN és az olasz ENI után a Mol is kiesett a licitből. A nyertes végül 4,14 milliárddal – ez részvényenként elvileg 43,1 török lírát jelent – a Shell és a török Koc Holding konzorciuma lett.
Az, hogy a Mol a 3,36 milliárdos körben esett ki, nem azt jelenti, hogy a társaság ennyit kínált volna a török Tupras olajfinomító 51 százalékos állami pakettjéért a hétfőn lefolytatott licitben – tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója. A szakember a konkrét ajánlott ár említése nélkül hozzátette: a Mol Rt. addig az árig mehetett el, amelynek kifizetése még a részvényesek érdekét szolgálja. A Mol továbbra is fenntartja, hogy hasznos partnere lehetett volna a Tuprasnak, mivel olyan speciális know-how-val rendelkezik a finomítói korszerűsítés terén, amelyre a török cégnek is szüksége lesz, hogy helytállhasson a növekvő konkurenciával szemben – fogalmazott a kommunikációs igazgató.
A Mol szerint a török piac nagyon ígéretes, a cég a jövőben is figyelemmel kíséri az ottani lehetőségeket, azonban további, konkrét terjeszkedési lehetőségről kérdésünkre Ferencz I. Szabolcs nem számolt be.
Ezt vártuk – mondta a Mol Tupras-árverésen való szereplése kapcsán Sarkadi-Szabó Kornél. A Raiffeisen elemzője szerint a Tupras nem elsősorban a Mol számára volt kedvező akvizíciós célpont, sokkal inkább az ottani térségben komoly részesedéssel bíró regionális cégeknek, illetve a multinacionális társaságoknak van szükségük a török vállalatra. Az árról szólva úgy fogalmazott, innen nehéz megmondani, hogy mennyi lenne a reális, az itthoni elemzők ugyanis nem végeztek eszközértékelést a cégnél. A végső árat leginkább a finomítóknál végrehajtandó beruházások költségigénye és a világpiaci mozgásoknak köszönhetően a finomítók felértékelődése határozhatja meg – fogalmazott a szakértő.
Jó hír a Mol Rt. részvényeseinek, hogy a társaság kiesett a török Tuprasért folyó versenyből – kommentálta a híreket Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. A szakember szerint túlzottan magasra szökött a török társaság 51 százalékos, állami pakettjének ára. A licit 3,6 milliárd dolláros állomásáról elmondta: már ez is 22-es P/E-t jelent, márpedig ekkora P/E mutatója még a Shellnek és az ExxonMobilnak sincs.
