Versenyszempontból aggályos a Mol gázüzletágának tervezett eladása az E.On Ruhrgas gázipari óriásnak, ezért az Európai Bizottság az ügylet részletes vizsgálata mellett döntött – közölte a hivatal honlapján pénteken délelőtt. A részletes vizsgálatra a bizottságnak 90 munkanap áll rendelkezésére, azaz legkésőbb 2005. november 17-ig kell meghoznia határozatát.
A magyar Gazdasági Versenyhivatal korábbi ajánlásával összhangban lévő határozatból kiderül, hogy EB számára két dolog jelent problémát. Egyrészt az E.On kiterjedt érdekeltségei révén a társaság mind a gáz-, mind az árampiacon jelentős szereplő, miközben az energiaszektorban a verseny megléte a hivatal szerint kiemelkedő fontosságú.
Másrészt a közlemény szerint az előzetes vizsgálat komoly kockázatokat tárt fel amiatt, hogy az üzlet teljesülésével az E.On a gázellátási lánc minden pontján jelen lenne, és lehetővé tenné, hogy a Magyarországon rendelkezésre álló valamennyi gázforrást ellenőrizze. Ez pedig a versenytársak kizárásának és a verseny korlátozásának veszélyét jelentheti, ami a piac jelenleg folyó liberalizásából származó előnyöket alááshatja. A hivatal előrevetíti azt a piac által eddig figyelembe nem nagyon vett lehetőséget is, hogy az ügyletet akár meg is vétózhatják, de legalábbis az E.On-t – igaz, ez a Molt kevésbé érintené – érdekeltségei egy részének eladására kényszeríthetik. Ráadásul mindez hangsúlyozottan csak a gáz-nagykereskedelmi és gáztárolási üzletág megvételére vonatkozó vizsgálat volt, a hivatal jelenleg nem is vette figyelembe a még csupán opció formájában létező megegyezést az igazi nagy vagyont, a nagynyomású gázvezeték-hálózatot érintően.
