A Merck magyarországi leányvállalata, az MSD Kft. iparjogvédelmi lépés érdekében eljárást kezdeményez amiatt, hogy két generikus gyógyszergyártó még szabadalom alatt lévő medicinát hozott forgalomba Magyarországon. Mint azt korábban megírtuk (NAPI Gazdaság, 2005. április 6., 11. oldal), a Richter Gedeon és a Teva kedden közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy két új, a csontritkulás kezelésére szolgáló generikummal lépnek a piacra, amelyek 30 százalékkal olcsóbbak az eddig kapható organikus gyógyszereknél. Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója egy kérdésre válaszul elmondta, nem lepődnének meg, ha az új generikus készítmény kapcsán perelnék a társaságot, mert a jogi úttal rendre megpróbálkoznak egyes originális gyártók. Utalt ara is, hogy az efféle perekben Magyarországon a bíróságok kivétel nélkül a Richternek adtak igazat. (A közelmúltban elvesztett japán perben a Richter fordított, felperesi pozícióban volt.)
A készítményeket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) felvette a tb által támogatott medicinák listájára. Ezt követően a Merck jelezte, hogy érvényes szabadalma van a hatóanyagra, ezért jogi lépéseket tesz.
„Vállalatunk elkötelezett híve az Egységes Gyógyszer Piac európai alapelvének, ami azt jelenti, hogy a tagországok messzemenően figyelembe veszik az eredeti készítményre vonatkozó szabadalmi védelmet annak teljes lejártáig, ezután viszont a generikus készítmények elterjedése alacsonyabb áruk miatt módot ad arra, hogy a társadalombiztosítási rendszerek újabb eredeti molekulákat tudjanak befogadni” – olvasható az MSD közleményében. Ám ameddig a szabadalmi jogok érvényesek, ezt a cég minden rendelkezésre álló eszközzel meg kívánja védeni. Ezért, mint azt Vajda András, a Merck magyarországi illetékese a NAPI Gazdaságnak elmondta, bírósági úton kívánják jogaikat érvényesíteni. A Richter erről még hivatalosan nem értesült, ezért nem is kommentálják a történteket. Mint azt Beke Zsuzsa szóvivő elmondta, úgy gondolják, jogszerűen léptek piacra, a hatóanyagokat saját, független eljárás alapján használják. A gyógyszerek forgalmát ugyanakkor nem érinti az ügy, az OEP nem hivatott vizsgálni a szabadalmi jogokat, mert csak a tb-körbe való befogadásról dönt, a forgalomba hozatalt az OGYI (Országos Gyógyszerészeti Intézet) engedélyezi. Az OGYI viszont nem vizsgál szabadalmi jogokat, a gyártónak ugyanis egy úgynevezett szabadalmi nyilatkozatot kell aláírnia, amelyben kijelenti, hogy a készítmény jogtiszta. Ezért, mint azt lapunk megtudta, az OGYI csak egy bírósági döntés után vizsgálná felül a forgalomba hozás jogosságát.
