Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter azzal vádolta meg a pozsonyi Slovnaftot, hogy az üzemanyagárak sorozatos emeléséből szeretné állni a társaságra kirótt 1,35 milliárd koronás büntetést – írja a szlovák SME napilap pénteki száma. A politikus arra hivatkozik, hogy míg a Slovnaft Szlovákiában az idén minden héten árat emelt, addig Csehországban, ahol mintegy 40 benzinkutat üzemeltet, folyamatosan csökkenti az árakat.
Fél Krisztina, a Slovnaft szóvivője a NAPI Gazdaság kérdésére ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta: „A Slovnaft az elmúlt két hétben kétszer, 0,8-0,8 koronával (1 korona=6,38 forint) emelte Szlovákiában a benzin kiskereskedelmi árát, követve a világpiaci termékárváltozásokat (a gázolaj ára nem változott). Mindeközben Csehországban nem történt csökkentés, igaz, emelés sem. A Slovnaft csehországi üzemanyagtöltő-hálózatáról elmondta, hogy az nem rentábilis, összességében veszteséget termel. Ennek oka, hogy Csehországban az olajiparban még számottevő a jelentős részben állami tulajdonban levő cégek aránya, s az olajtermékek kiskereskedelmében az árképzés még nem teljesen piaci alapú. Az egyes országokban egyébként is különbözhetnek a kiskereskedelmi árak, amiről nem a Slovnaft tehet – mondotta a szóvivő.
A miniszter mindenesetre folytatja a támadást az olajcég ellen, a cikk szerint kijelentette: ha a Slovnaft nem hagyja abba a benzin és a gázolaj árának aránytalan emelését, akkor nemcsak pénzbírsággal (ezt tavaly decemberben rótta ki az ottani pénzügyminisztérium), hanem más eszközökkel is fellép a társaság ellen. Miklos egyébként néhány nappal ezelőtt találkozott a Mol első emberével, azonban a társaság csúcsvezetője nem tudta őt meggyőzni arról, hogy cége megfelelően viselkedik. „Meggyőződésem, hogy az utóbbi két- három hétben a Slovnaft továbbra is visszaélt domináns piaci helyzetével. Nem vagyunk hajlandók tolerálni ezt a viselkedést, amely a fogyasztók kárára történik” – jelentette ki Miklos csütörtökön a parlamentben. A pozsonyi társaság természetesen tiltakozott a pénzügyi tárca első emberének állításai ellen. Fél Krisztina szerint a pénzügyminisztérium máris előre sugallja az ügy végkimenetelét, pedig a tárca még meg sem kapta a társaság álláspontját, amelyet hétfőig juttatnak el a hivatalba. A pénzügyminisztérium egyébként éppen ugyanekkor, hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón számol be a Slovnafttal kapcsolatos legújabb fejleményekről.
