Folytatódhatnak a feldolgozás-kereskedelem (downstream) üzletághoz tartozó akvizíciók a Molnál, Szerbiában és Boszniában legalábbis mindenképpen potenciális partnernek tekintik a magyar olajtársaságot – derül ki a több internetes hírforrás által is idézett Reuters-tudósításokból. Maga a Mol azonban, úgy tűnik, óvatosabban kezeli ezt a kérdést, mint a partnerkeresők, a mostani esetben a szerbiai NIS (Nafta Industrija Sribje) és a boszniai Energopetrol.
A szerb NIS fejlesztési igazgatója, Ozren Ocic egy prágai konferencián jelentette ki, hogy a cége tulajdonában lévő pancsevói finomító korszerűsítése várhatóan 400 millió euróba fog kerülni. A fejlesztést a cégnek mindenképpen végre kell hajtania, ha meg akar felelni az Európai Unióban 2007-ben érvénybe lépő környezetvédelmi előírásoknak [10 egység kéntartalom egymillió egység üzemanyagra a 2005 januárjától előírt 50 egység (ppm) helyett]. A NIS a 4,8 millió tonnás éves kapacitású finomítójának fejlesztéséhez szükséges összegnek csupán 15-20 százalékát tudja előteremteni saját erőből, a fennmaradó rész finanszírozására partnereket keres. (A 17 500 főt foglalkoztató cég tavalyi eredménye 114 millió dollár volt az MTI-ECO szerint.) A lehetséges partnerek között a fejlesztési igazgató bankok és a Lukoil mellett a Molt is említette, bár azt is hozzátette, hogy konkrét megállapodás még nem született. A Mol szóvivője, Lukács Bea ezzel kapcsolatban csak a cégtől megszokott semmitmondó nyilatkozatot tudta megismételni, miszerint a Mol minden szerbiai piaci lehetőséget megvizsgál.
A Mol pénzére aspiráló olajcégek sora azonban ezzel még nem ért véget, a tavalyi évet másfélmillió dolláros veszteséggel záró boszniai Energopetrol privatizációja kapcsán ugyanis a Molt – az OMV és a szlovén Petrol mellett – már mint vételi érdeklődést hivatalosan is kifejező reménybeli vásárlót említik. Ehhez a Mol szóvivője csak annyit kívánt hozzátenni, hogy ha a Mol bármi iránt hivatalosan érdeklődik, akkor azt minden esetben hivatalosan be is jelenti. Ilyen bejelentés eddig nem született, viszont a Mol vezetésében a nemrégiben bejelentett személyi változásokból következő stratégiaváltás finomítók vásárlása helyett sokkal inkább az kutatás-termelés területén valószínűsít akvizíciókat...
