Igazi kötvénypiaci különlegességet hoz forgalomba az OTP-csoport, az OJB 2014/J jelzésű jelzáloglevél úgynevezett annuitásos kötvény, ami azt jelenti, hogy a kamatfizetés és tőketörlesztés együtt, egyenlő részletekben történik. Az értékpapír különleges abban is, hogy havonta fizet, konkrétan, a tízezer forintos papírok után minden hónap 17-én fix 125 forintot, kerek tíz éven át, ami így tehát összesen 15 ezer forint kifizetését jelenti. Mindez nyilván azoknak lehet elsősorban érdekes, akik megtakarításaikból szeretnének éldegélni a következő években. (Az OTP Jelzálogbank oldaláról likviditásmenedzselési szempontból lehet kedvező a konstrukció, hiszen a jelzáloghitelek többségét is havonta törlesztik az ügyfelek.)
A jegyzési árfolyamot csak pénteken teszik közzé, a névértéken számolva mindenesetre a papírra évi 9 százalékos hozam adódna. Kérdés, hogy ezt mihez érdemes viszonyítani, hiszen a tízéves lejárat ellenére a kifizetések átlagos futamideje inkább az öt év körüli állampapírokéhoz állhat közelebb. Az ötéves referenciahozam egyébként évi 9,69, a tízéves pedig évi 8,65 százalék volt tegnap.
A jelzáloglevelet szeptember 6-ától szeptember 17-én délig együtt lehet majd jegyezni a bankcsoport esetében már megszokott, egyéves futamidejű verzió következő sorozatával. A minimális jegyzés mindkettőnél a már megszokott 100 ezer forint. A múlt héten zárult egyébként a hároméves OJB 2007/I. jegyzése is, ebből az előző kibocsátásokhoz hasonló, 553,68 millió forintos mennyiséget sikerült eladni, így már 4,22 milliárd forintnyi van belőle forgalomban. Annak ellenére fogyogat ez a papír, hogy a hazai kisbefektetők köztudottan elsősorban a rövid lejáratú megtakarításokat keresik, éppen ezért talán az annuitásos kötvénynek is lesz jövője.
