BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormányválság jól betett a forintnak

2004. augusztus 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nyárias állóvízbe, amelyet a hét elején a jegybanki kamatcsökkentés is alig tudott felkavarni, jó nagy követ dobott a kormány átalakításával kapcsolatos nyilatkozatháború. A forint látványosan gyengült, az euró az előző napi 247,30, majd a délelőtt jellemző 247,80 forint körüli szintről késő délutánra 249,50 környékére drágult. Napközben sem süllyedt 249 forint alá az árfolyam, és a maximumot picivel 250 forint felett mutatta a Bloomberg rendszere. A dollár 201–202 forint között ingadozott, körülbelül egy forinttal feljebb a szerdainál.
Az állampapírpiacon is pesszimizmus lett úrrá. A 2007/G hároméves államkötvény délelőtti aukciója még viszonylagos nyugalomban zajlott, az 50 milliárd forintnyi papírra 88 milliárdnyi ajánlat érkezett. A 10,11 százalékos átlaghozam érezhetően magasabb ugyan az előző napi másodpiaci referenciahozamnál, de ez önmagában nem igazán szokatlan dolog. Később azután a másodlagos piac kereskedési adatai már kisebbfajta pánikot mutattak. A 3–12 hónapos másodpiaci referenciahozamok 10–15, a több évesek pedig 22–35 bázisponttal emelkedtek egyetlen nap alatt.
A bankközi forintpiacon az egynapos kamatok 11 százalék körül maradtak, a közepes futamidők kamata is az alapkamat körül jár (akárcsak a rövidebb futamidejű állampapírok hozama), ami azt jelzi, hogy pár hónap távlatában a piac nem vár újabb kamatcsökkentést.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet