BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kötvény évi 22 százalékos kamattal

2004. augusztus 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Marosport Kft. bejelentette, hogy MO I/1999 jelzésű, 1999-ben nyilvánosan kibocsátott kötvényeire a második negyedév után 11 ezer forint kamatot fizet. Ez a szám önmagában keveseknek mondhat valamit, valójában - mivel a papírok 200 ezer forint névértékűek - évi 22 százalékos kamatnak felel meg, kamatos kamat nélkül. A papírokra az utóbbi három évben rendszeresen ugyanekkora kamatot fizettek.
Persze a kötvényeket valószínűleg hiába keresnénk az értékpapírpiacon. A kft. azon mintegy féltucatnyi cég - köztük a Freesoft kft. - közé tartozik, amelyek a kilencvenes évek második felében a gazdálkodásuk eredményességéhez kötött, azaz nyereségfüggő kamattal bocsátottak ki papírt (NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 1., 9. oldal). Ezeket a kötvényeket a legtöbb esetben munkavállalók, vezetők, tulajdonosok jegyezték le, nem kis részben nyilván az adóügyi előnyök miatt. (A kamat a magánszemélynél nem adózik és kifizetése csökkenti a cégek adózás előtti eredményét.) Ez az előny egyébként valószínűleg egy 5-10-15 százalékos kamatadó nyomán is megmaradna, hiszen a társasági nyereségadó és az osztalék adója együtt ennél jóval több.
A tőzsdére készülő Freesoft Rt. egyik jogelődje, a Freesoft Kft. hasonló kötvénye után 2001-2003-ban nem fizetett túl magasnak mondható kamatot, csak mintegy évi 10-12 százalékot, ami a cég akkoriban meglehetősen alacsony eredményével magyarázható. A papírokat azután a kibocsátó fenntartott jogával élve tavaly nyáron visszavásárolta.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet