A PKN Orlen saját forrásaiból fizeti ki a cseh Unipetrol vegyipari holding állami tulajdonrésze után járó 13,05 milliárd cseh koronát – közölte keddi prágai sajtótájékoztatóján Zbigniew Wrobel, a lengyel olajtársaság elnöke, akit a CTK cseh hírügynökség idézett. Wrobel hozzátette: a társaságának már birtokában van az Unipetrol valamennyi leányvállalatának kiértékelése, és az így megállapított árakon szeretnék eladni privatizációs partnereiknek, az amerikai ConocoPhillipsnek és a cseh Agrofertnek a néhány Unipetrol-leányt. Erre az ügyletre legkorábban ősszel kerül sor.
A ConocoPhillips a Ceská Rafinérska olajfinomítóban és a Benzina üzemanyag-forgalmazóban, az Agrofert pedig többek között a Lovochemia és az Aliachem cégekben jut részesedéshez. A Chemopetrol, a Kaucuk, a Benzina, a Paramo, a Spolana, a Ceská Rafinerska, az Agrobohemia és az Aliachem társaságokat részben vagy 100 százalékban birtokló Unipetrol az auditált és konszolidált eredmények szerint 2003-ban 67,94 milliárd cseh korona forgalom mellett 87,7 millió korona nettó nyereséget könyvelt el.
Janusz Wisniewski, a PKN Orlen cégstratégiájáért felelős alelnöke a Mladá Fronta Dnes napilapnak adott kedden közölt interjújában kijelentette: társasága azt a célt tűzte ki maga elé, hogy Közép-Európa első számú olajcégévé váljon.
Ami a Molhoz kötődő kapcsolatokat illeti, közölte: „A Mollal folytatjuk az egyesülésről szóló tárgyalásokat. Én derűlátó vagyok, azaz a fúzió létrejöttében bízom. Az Unipetrol megvásárlása azért is fontos, mert megerősít bennünket a Mollal folytatott, az egyesülést célzó tárgyalások során.” Wisniewski hozzátette: a versenytárgyalások során igazából nem is a Moltól vagy a Royal Dutch/Shelltől tartottak, hanem a kazah jelentkezőtől, amely hatalmas lehetőségekkel rendelkezik. Végezetül az interjúból kiderült: a PKN Orlen az Unipetrolból döntően a Ceská Rafinérska és a Benzina leányvállalatokra összpontosít.
