Egyhangú határozatokat hozott a BorsodChem (BC) közgyűlése. Kovács F. László vezérigazgató komoly hangsúlyt helyezett arra, hogy érzékeltesse: a tavalyi visszaeső társasági profit egyértelműen a gyengülő forintnak tudható be, éppen ezért üzleti alapon „nyugodtan javasolható” a tavalyi 6,6 milliárd forintos adózott eredmény terhére a 3,17 milliárdos osztalékfizetés, amely részvényenként 260 forintnak felel meg. Az osztalékot június 16-tól fizetik.
A részvényesek egyöntetűen támogatták a részvénysplitet is: az 1010 forintos papírokat 5 darab 202 forintos névértékű részvényre cserélik majd, amitől a vezérigazgató élénkülő forgalmat és biztos A szekciós tagságot vár a BÉT-en.
A 2004-es üzleti tervekről már az első negyedéves tényadatok ismeretében adhatott számot a vezérigazgató. A BC árbevétele szerény mértékben, 3,1 százalékkal, 35,312 milliárd forintra tudott csak növekedni 2003. első negyedévéhez képest, miközben az üzemi eredmény 29 százalékos visszaesést mutat. Mindez Kovács F. László szerint annak tudható be, hogy a 2003-ban a korábbi évekhez viszonyítva kiugróan magas TDI-árszint, visszatért a „normális” sávba. Bár az üzletág még így is rendkívül nyereséges, a bázishoz képest 1 milliárdos az árbevétel-kiesés. A TDI helyett most a komoly hiány miatt az MDI-árak szöknek az égbe, ám a BC új MDI-üzeme csak 2005 augusztusában kezdi meg működését. A társaság ennek ellenére komoly lehetőségeket lát az MDI-ben – immár kínai szállítások is napirenden vannak.
Az üzemi eredményt csökkentő tételek között a vezérigazgató fontosnak tartotta kiemelni az energiaárak megugrását is. Habár a liberalizált áramkereskedelem tavaly 1 milliárdos megtakarítást hozott a BC-nek, idén jelentősen nőttek a beszerzési költségek, míg a gázpiacon Kovács F. szerint csak 2005 nyarától lesz költségoldalon érezhető a liberalizáció.
Ami nem sikerült üzleti téren, arra bőséges kárpótlást hozott a pénzügyi oldal: a tavalyi kellemetlen eredmények után a társaság az első negyedévben 2,765 milliárdos profitot realizált ezeken a sorokon. A decemberi 3,077 milliárdos tőkeemelés pénzeinek lekötése 195 millió forintot hozott, a határidős ügyletek – a napokban lezárt forward ügyletek kapcsán immár realizált – több mint 1 milliárdos nyereséget termeltek. Az árfolyamnyereség/veszteség egyenlege 1,428 milliárd forintot mutatott március végén.
Az összességében 6,017 milliárdos adózás előtti eredményből a vállalat továbbra is visszafogottan adózik, köszönhetően a foglalkoztatási adókedvezménynek. Az idei feltétel a 2850 fős létszám a beruházási terv kapcsán könnyen teljesíthető. A tavalyi 15,6 milliárd forint után idén 31,3 milliárdot fordít beruházásra a társaság, amiből 2,87 milliárd környezetvédelmi célokat szolgál. A TDI-üzem kapacitásfejlesztése mellett a PVC-gyártó kapacitást is bővítik, míg a vinil-klorid-üzem már augusztus elejére készen áll majd a TVK-tól őssszel induló etilénszállítmányok fogadására. A beruházások aktiválása miatt a BorsodChem július 27-től 22 napra leáll majd. Kovács F. László szerint tanultak a paksi esetből: olyan üzemszüneti biztosítást kötöttek, amely 45 nap után a teljes kieső profitot megtéríti a társaságnak.
