BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Legalább 5,6 milliárd forintos eredményt tervez az FHB

Negyvenszázalékos eredménybővülést, csaknem duplázódó kamatbevételt tervez erre az évre az FHB. A bank a közgyűléstől tegnap kétéves mandátumot kapott saját részvények vásárlására.

2004. április 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén negyven százalékkal növekszik, legkevesebb 5,6 milliárd forint lesz a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) adózott eredménye – jelentette be Gyuris Dániel vezérigazgató a hitelintézet tegnapi éves rendes közgyűlésén. Az eredmény elérésére jó esély van, hiszen arról a jelzáloghitelek állományának tavalyi bővülése gondoskodott – ez adja a 2004-es bevételnövekedés alapját. Gyuris kiemelte, hogy az eredményre pozitív hatással lehet, ha a forrásköltségek csökkennek. Hazai forrásszerzésre azonban csak akkor gondolnak, ha versenyképes lesz a költsége.
A bank 34 százalékos mérlegfőösszeg-bővülést jelzett, azaz 2004 végén már 416 milliárdra rúghat a mutató. Kamatbevétele is megugrik, a 2003-as 24,7 milliárd forintról 42,1 milliárdra, természetesen szintén a tavalyi hitelezési aktivitás és az akkor még magas állami kamattámogatás miatt. A költségekről Gyuris elmondta, hogy idén a növekedés az állandó költségeknél az infláció körül alakul, míg a változó költségek az üzleti volumen függvényében növekednek. Az FHB-nak kicsi a pénzpiaci kitettsége, mivel alacsony a bankközi piacról – kizárólag a likviditásbiztosítás céljából – szerzett forrásainak az aránya.
A tőkemegfelelési mutatót év végére 9,6 százalékra tervezik az éves eredmény nélkül, ennek beszámításával ez 10 százalék fölött marad. Az FHB-nál a fenntartható növekedés biztosított. A meghirdetett visszafogott osztalékpolitika mellett a bank eredménye biztosíthatja a szükséges tőkenövekedést. A tavalyi, kiugró eszközarányos nyereség után a bank idén is dobogós ROE-mutatót lát év végére. Gyuris szerint a bank részvényárfolyamára előnyös hatással lesz az EU-csatlakozás.
A közgyűlésen – bár hajszálon múlott – a bank saját részvény vásárlásáról szóló határozatát is elfogadták. Eszerint a hitelintézet egyszerre, egy időben a jegyzett tőke 10 százalékát meg nem haladó összegű (ez jelenleg 660 millió forint) részvényt vásárolhat a tőzsdén lévő A és a stratégiai befektetőknél lévő, szavazatelsőbbségi B részvényosztályból, azzal a megkötéssel, hogy az A sorozat a 10 százalékon belül egy időben legfeljebb 7 százalékot tehet ki. A bank a tőzsdei papírokat árfolyam-karbantartási és részvényjuttatási programok céljára, a B sorozatot az FHB függetlenségének biztosítására használja majd.
Az eredeti javaslat nem tartalmazott volna megkötést az A sorozatú részvények arányára, de a CIB Bank képviselője 5 százalékos korlátot javasolt, amit a közgyűlés elvetett, majd elvérzett az eredeti, korlát nélküli javaslat is. A mentőövet az IEB 7 százalékos kompromisszuma jelentette, amit már elfogadtak. (A két elbukott javaslatot a szavazatelsőbbségi részvényekkel voksoló kereskedelmi bankok szavazták le.) Vági Márton, az FHB elnöke szerint rendkívül hátrányos lett volna, ha ez a napirendi pont nem születik meg.
Meghatározták az árfolyam szélső értékeit is, így A sorozatú papírt a bank a vásárlást megelőző egy hónap tőzsdei átlagárának legkevesebb 75 százalékán, és legfeljebb 125 százalékán vehet. A B sorozat esetében az alsó határ 4300 forint, a felső pedig ugyancsak az A sorozatú papír tőzsdei átlagárának 125 százaléka. A vezetés a vásárlásra 2005. szeptember 30-áig kapott mandátumot.
Az alapszabály szerint a részvényeseket elsőbbségi jog illeti meg nyilvános alaptőke-emeléskor. A mostani módosítás szerint a közgyűlés kizárhatja a jegyzési elsőbbségi jogok gyakorlását, s érvényes alaptőke-emelési határozatot csak akkor hozhat, ha előtte a jegyzési elsőbbségi jog gyakorlásának kérdésében döntött.
A közgyűlés elfogadta a tavalyi évről szóló beszámolókat, amelyekben 4 milliárd forint adózott eredmény és 10 százalékos (100 forintos) osztalékjavaslat szerepelt. Az osztalékfizetés kezdőnapja május 14-e.
A bankvezetés javadalmazását a közgyűlés januárig visszamenőlegesen 7 százalékkal emelte az ÁPV Rt. javaslatára. A többségi tulajdonos ÁPV Rt. a VII.-es jövedelemkategóriába sorolta a bankvezetést. A kéthavi prémiummal és a fizetés legfeljebb 80 százalékára rúgó jutalommal az alapjövedelem csaknem megduplázható, illetve ezt tovább növelheti a részvényopciós program. Az utóbbi szerint a bank háromtagú menedzsmentje évente, személyenként legfeljebb 1600-1600 részvényt, a külső igazgatósági tagok 800, a kiemelt vezetők pedig 900 darab papírt kaphatnak, ÁPV-sek azonban nem. Erre a programra a bank évente legfeljebb 20 ezer, két év alatt legfeljebb 40 ezer részvényt használhat fel.
A nyolctagúra bővült igazgatótanács új – külső – tagja Terták Ádám lett, a felügyelőbizottságba a B sorozatú részvényesek Salamon Károlyt, az Allianz vezérigazgató-helyettesét, Pablo Fritzet, az IEB befektetési szolgáltatási igazgatóját, Borsányi Gábort, a CIB jogászát és Kéri Attilát, az ÁB-Aegon befektetési vezérigazgatóját ültették.
A közgyűlést követő sajtótájékoztatón ugyan a privatizáció folytatásának ütemezésére vonatkozó kérdést Vági Márton elhárította, de felhívta a figyelmet, hogy annak folytatásához már elég egy kormányhatározat.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet