BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyobb árbevételt és kisebb veszteséget vár a NABI

2004. április 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A NABI Rt. 380-400 millió dollár árbevétellel számol idén, ami 20-25 százalékos növekedést jelentene - tette közzé tegnap tőzsdezárás után a társaság. A buszgyártó az Egyesült Államokban és Angliában is jelentősen növekvő eladással számol, az eddig sem túl erős hazai piacon viszont az állami támogatások visszafogása miatt további csökkenés várható. A NABI várakozásai szerint 13-17 százalékkal növeli buszeladásait, vagyis 1300-1350 eladott járművel számolnak a tavalyi 1149-cel szemben. A társaság 96 Compobus eladását tervezi, ami a tavalyi mennyiség közel duplája.
Az eredmény idén is negatív lesz - a közlemény szerint az egyszeri kiadások miatt -, ám a mínusz mértéke jelentősen kisebb a tavalyinál.
Az első negyedéves értékesítési adatok - amiket ugyancsak tegnap publikáltak - mindenesetre enyhe javulásról tanúskodnak. A társaság 284 autóbuszt értékesített, hét darabbal többet az egy évvel korábbinál. Ha azonban figyelembe vesszük, hogy az amerikai piacon 38 darab 60 láb hosszú csuklós buszt is eladtak, úgy ténylegesen 305 átlagos eladott busszal lehet számolni, ami tízszázalékos növekedést jelent.
A társaság az amerikai piacon (1,6-os szorzóval figyelembe véve a csuklós buszokat) 210 darabra növelte eladásait, ami már megközelíti a 2002-es darabszámot. Jelentősen visszaesett viszont a NABI angliai teljesítménye: a 2002-es 133 és a tavalyi 118 busszal szemben az idei első negyedévben csak 95-öt értékesítettek.
Az előrejelzések közelebb állnak a realitáshoz, mint korábban - értékelte a tervszámokat Miró József, a Cashline elemzője. Aggasztó jel viszont a brit értékesítés csökkenése. Hiába nőnek ugyanis az amerikai eladások, ha a jelenlegi dollárárfolyam mellett ennek fedezete a nullához közelít, miközben Európában nyereséges lehetne a buszértékesítés. (Róna Péter korábbi nyilatkozata szerint 230 forintos dollárárfolyamra lenne szükség ahhoz, hogy üzemi szinten ne legyen veszteséges a társaság.) Igaz, hogy a Compobus magasabb nyereséggel adható el, ám ez csak mintegy 2-3 millió dolláros pluszt jelent a bruttó fedezetben. A szakértő szerint a társaság üzemi szinten is veszteséges lehet az idén, így nem csupán az egyszeri tételekből (például a nemrég bejelentett létszámleépítésből) jöhet össze a mínusz. Ugyanakkor a fedezeti ügyletek valamit enyhíthetnek a devizaárfolyam kedvezőtlen változásán.
A NABI részvénye a múlt heti 905 forintos mélypontról visszapattant, és az elmúlt két kereskedési napon ismét ezer forint felett folyt az üzletelés. Kérdés, hogy a tavalyi számos profit warning után a mostani bejelentés mennyire tudja lázba hozni a befektetőket.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet