Az év végéig kitartott az Inter-Európa Bank lendülete: a pénzintézet konszolidált szinten 604 millió forintos adózás előtti nyereséget produkált a IV. negyedévben, aminek következtében a bankcsoport nyeresége átlépte a 2 milliárd forintot. Adózás után ebből 1,979 milliárd forint maradt, ami 65,6 százalékkal múlja felül a 2002-es adatokat.
Az elmúlt év során a pénzintézet jövedelmezőségét a kamatoldal biztosította. A bank 7,443 milliárdos nettó kamatbevétele 27 százalékkal haladja meg a 2002-es szintet és – mint azt Luigi Mastrapasqua vezérigazgató elmondta – 21 százalékkal felülmúlja eredeti terveiket is. Figyelemreméltó ugyanakkor, hogy a jobb eredményt számottevően csökkenő kapott és a fizetett kamatösszeg mellett érte el a bank. A pénzintézet nettó jutalék- és díjbevétele ugyanakkor 10,9 százalékkal, 2,838 milliárd forintra tudott bővülni.
Az IE New York Bróker 2001-es beolvasztásának kedvező hatása döntően a költségoldalon mutatkozik: miközben a gyorsjelentés szerint a 676 millió forintról 774 millióra növekvő befektetési szolgáltatásból származó bevétel már egyértelműen az üzleti szinergiák érvényesülését jelzi, addig a beolvasztásnak köszönhetően a konszolidált költségek csak 9 százalékkal, 7,91 milliárd forintra nőttek. A banki költségek növekedési üteme ezzel szemben 14,8 százalékos volt.
A költségekkel kapcsolatban a vezérigazgató már előre jelezte: 2004-ben több költséges fejlesztésbe kezdenek. A 2003-as három fiók után újabb négy egységet adnak át, amivel hálózatuk 29 tagúra bővül, s komoly pénzeket emészt majd fel az elektronikus banki szolgáltatásuk továbbfejlesztése is. Az IEB revízió alá veszi a bankközpont munkáját és tervezik külön kis- és középvállalkozói részleg létrehozását is. A pénzintézeti tervek a költségek 14 százalékos növekedésével számolnak, ezen belül a személyi költségek 11,5, a beruházási kiadások 16 százalékkal nőnek majd.
A jelentős költségnövekedés mellett az IEB új vezérigazgatója meglehetősen visszafogott prognózist adott a pénzintézet idei bővülésére nézve. Luigi Mastrapasqua elégedett lenne azzal, ha bankjának 196,184 milliárdos mérlegfőösszege az év folyamán 8-9 százalékkal bővülne, míg a nyereség – banki és konszolidált vonalon egyaránt – 8 százalékos mértékben növekedne.
A vezérigazgató szerint nem elképzelhetetlen, hogy az áprilisi tulajdonosi plénum akár az elmúlt években megszokott 5 százaléknál magasabb osztalékról szavazhat, ám hogy korai még ebből bármilyen következtetést levonni, arról Buthi Mihály, a bank befektetői kapcsolatokért felelős vezetője győzte meg a hallgatókat: tájékoztatása szerint az új tulajdonosi helyzet kapcsán – a SanPaolo közvetlen és közvetett részesedése 93,83 százalék – most van napirenden az osztalékpolitika felülvizsgálata. Mastrapasqua tájékoztatása szerint a fő tulajdonos képviselői épp a napokban mérik fel azt is: milyen előnyökkel járna az IEB mintegy 340 ezer darabos közkézhányadának felvásárlása és a társaság zártkörűvé alakítása – döntés tehát erről sincs. Az viszont bizonyos, hogy a SanPaolo-IMI elkötelezettsége komoly: a vezérigazgató elmondása szerint akár akvizícióval is terjeszkednének Magyarországon, ám megvehető célpontot egyelőre nem találnak.
