Februárban visszatér a nagybefektetők elé az OTP Jelzálogbank Rt. (OTPJ) – tudta meg a Napi Gazdaság. A tervezett nyilvános jelzáloglevél-aukción a tavaly novemberben elindított két, fix kamatozású jelzáloglevél-sorozatra (OJB 2011/I. és OJB 2014/I.) bocsátanak rá, illetve lehetséges, hogy – a piaci igények szerint – egy újabb sorozattal is kijön a bank, aminek a lejárata 2009 lesz – mondta lapunknak Nagy Csaba, az OTPJ vezérigazgató-helyettese. Az instrumentumokra túljegyzést is elfogadnak. A tervek szerint a felár az azonos lejáratú állampapír hozamához képest 100 bázispont körül (alatt) alakul majd; novemberben a felár 113, illetve 108 bázispont volt. Korábbi nyilatkozatok szerint hosszú távon 60-65 bázispontra szorítanák le a spreadet.
Az aukció során hazai és külföldi intézményi befektetőket is várnak, s tartalék megoldásnak az OTP-csoport is ott áll a háttérben, akárcsak tavaly. Nagy Csaba hangsúlyozta, hogy ezúttal nagy a vevőoldali nyomás – elsősorban a külföldiek részéről –, a jelzések alapján akár nagyobb mennyiség, 50-100 milliárd forint értékben is elkelnének a bank jelzáloglevelei. Az OTPJ tapasztalatai szerint a befektetők most elsősorban a hozamgörbe végét, az 5 és 10 éves lejáratokat részesítik előnyben.
Az OTPJ-nek van mit kínálnia, hiszen a rövid lejáratú jelzálogleveleiket, amelyek a következő hónapokban járnak le, átválthatják hosszabb futamidejű papírokra, illetve a decemberi nagy hitelkiáramlás miatt ugyancsak vannak tartalékok. A piac hatvan százalékát uraló jelzálogbank tervei szerint azonban – piacmegtartó jelleggel – havi 5-10 milliárd forintot adnának el, ám a mennyiséget fel- és lefelé is rugalmasan kezeli a jelzálogbank – jelezte a vezérigazgató-helyettes.
