BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megkezdődtek a Mol-PKN tárgyalások

Lengyel lapértesülések szerint mind a Molnál, mind a PKN-nél felállt már a két társaság együttműködésének forgatókönyvét kidolgozni hivatott munkacsoport, sőt a Mol már a tanácsadóját is kiválasztotta.

2004. január 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénteken Lengyelországban találkozott Hernádi Zsolt, a Mol és Zbigniew Wróbel, a PKN elnöke, hogy megvitassák a két cég tervezett fúziójának előkészületeit - ismerteti a lengyel Rzeczpospolita című lap értesüléseit az ebroker.hu. A lengyel napilap nem hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy mindkét cégnél felálltak már az együttműködés lehetséges forgatókönyveit kidolgozó és azt megvitató munkacsoportok. (Az eredeti tervek szerint a részletes forgatókönyvnek alig több, mint három hónapon belül - az EU-csatlakozásig - el kell készülnie, elkerülendő, hogy az ügylethez az uniós versenyhivatal engedélyét is ki kelljen kérni.)
A Rzeczpospolita úgy tudja, a Molt a tárgyalások során tanácsadóként a Morgan Stanley segíti majd, a PKN pedig két héten belül dönt a saját tanácsadójáról. A Molnál nem kívánták kommentálni a lap értesüléseit, úgy nyilatkoztak, tartják magukat ahhoz a megállapodáshoz, mely szerint amíg nem születnek konkrét tervek, nem nyilatkoznak az ügyben.
A két olajtársaság közeledésének ötlete a múltban már többször felmerült, a Mol 2001-ben kemény, ám eredmény nélküli csatát vívott az osztrák OMV-val az épp eladósorban lévő PKN megszerzéséért. A privatizáció akkor zátonyra futott, s a lengyel kormány bizonytalan időre elnapolta azt. A Mol-PKN kötelék szorosabbra fűzése a múlt év novemberében került ismét napirendre, s a szándék komolyságát jelezte, hogy a cégek vezetői a két miniszterelnök jelenlétében írták alá az erről szóló szándéknyilatkozatot. A nem kötelező erejű dokumentum az együttműködés három lehetséges formáját vázolta a részvénycserétől a közös vállalat létrehozásán át a teljes fúzióig (NAPI Gazdaság, 2003. november 21., 11. oldal).
A két társaság vezetői továbbra is fenntartják a fúzióra vonatkozó szándékukat, a Rzeczpospolita értesülései szerint mindkét elnök azzal számol, hogy az egyesülés két éven belül megvalósulhat. A folyamatot azonban a lengyel lap által megkérdezett elemzők rendkívül bonyolultnak tartják, ezért szkeptikusak annak kimenetelét illetően.
A részvénycserés megoldás már több komoly vitát is kiváltott - állítja a Rzeczpospolita. Az eredeti tervek szerint ugyanis a PKN tőkeemelés révén jutott volna Mol-papírokhoz, majd pedig a Mol a lengyel kincstárügyi minisztérium PKN-pakettjából vett volna meg egy csomagot. A lengyel fél azonban nehezményezte, hogy ebben az esetben gyakorlatilag a Mol az Orlen pénzével fizetne a részvényekért. Ezért a lengyel tárca másfajta finanszírozási módra vár ajánlatot a készülő konszolidációs tervezetben.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet