Még le sem zárult az APEH-vizsgálat a Humetnél, máris a rendőrség emberei kopogtatnak a cégnél. A nyomozók ismeretlen tettes ellen bennfentes kereskedelem gyanújával folytatnak vizsgálatot - derül ki a lapunkhoz eljuttatott dokumentumokból. A rendőrök a PSZÁF feljelentése alapján kezdtek a nyomozásba. A felügyelet november közepén kelt határozatában ugyanis bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt a Humetet 3, Civin Jánost, a cég elnökét pedig bennfentes kereskedelem miatt 2,5 millió forintra büntette. A PSZÁF azt nehezményezte, hogy az elnök az amerikai cégekkel kötött forgalmazási szerződések ismeretében, azok nyilvánosságra hozatala előtt, ráadásul a vezető tisztségviselők számára tilalmas - a mérlegzárás és a gyorsjelentés közzététele közötti időben - üzletelt a Humet részvényeivel. A felügyelet ezek után minden bizonnyal hivatalból továbbította a BTK-ba ütköző cselekményről való értesüléseit a rendőrségnek.
Civin János lapunk kérdésére elmondta: a tavalyi év elején több céggel folytatott tárgyalásokat (rész)kizárólagosságot biztosító forgalmazási szerződésekről, s egyik felet sem akarta összezavarni a másikkal történt szerződéskötés korai nyilvánosságra hozatalával. Részvényvásárlásai során nem a haszonszerzés motiválta, azokat csak jelzésértékűnek szánta. A nyilvánosság ugyanis a szerződések nagy részét nem ismerheti, vásárlásaival mindössze azt szerette volna jelezni, hogy a szerződések kedvezők a cégnek. Amint Civin tudomására jutott, hogy vásárlása törvénytelen, azonnal - haszon nélkül - eladta a részvényeket.
A rendőrség most a szerződéskötések és bejelentések részleteiről érdeklődik a cégnél. A büntető törvénykönyv szerint a bennfentes kereskedelem három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Civin azonban a részvényeladásokkal szinte teljesen visszaállította az eredeti állapotot, ami nyilván komoly enyhítő körülményként esik majd latba.
