Közel egyéves folyamatot zártak le pénteken, amikor teljesültek a szerződésben foglalt feltételek, és így a Globus Rt. megvásárolta a Raiffeisen-csoporttól a négy hűtőházzal rendelkező lengyel hűtőipari társaságot, az Elsner Polent. A lengyel cég megvásárlásáról szóló tárgyalásokat már tavaly ősszel nyilvánosságra hozta a konzervipari vállalat menedzsmentje, nem titkolván akkor sem, hogy csak akkor vásárol, ha azt olcsón teheti.
Végül a néhány éven belül magát Közép-Európa vezető konzerv- és hűtőipari csoportjaként elképzelő Globus információink szerint valamivel több, mint 5 millió eurót fizetett a lengyel társaságért. A lengyel vállalkozás forgalma az utolsó üzleti évben (amely az Elsnernél június 30-án zárult) elérte a 25 millió eurót, nyeresége pedig egymillió euróra rúgott. Ez azt is jelenti, hogy a lengyel társaság konszolidációja, ha az idei forgalmi adatokban nem is, jövőre már jelentős növekedést eredményezhet a tavalyi évet 32,3 milliárd forint árbevétellel záró Globus számaiban.
A Globus vezetésének elmondása szerint az Elsner stratégiai fontossággal bír a csoport számára. A friss szerzemény ugyanis amellett, hogy jelentős nyugat-európai exporttal is rendelkezik, az orosz piacon jól hangzó márkanevet birtokol. A Felco, az Elsner fagyasztottgyümölcs- és zöldségmárkaneve Oroszországban az értékesített mennyiség szempontjából a harmadik a piacvezető Bonduelle és a Globus mögött.
A vásárlás egyébként további növekedést jelenthet a Globus konszolidált saját tőkéjében, hiszen a vételár jócskán alatta maradt az Elsner 1,8 milliárd forintra rúgó saját tőkéjének. Így a konszolidálás mintegy 600 millió forint növekményt hozhat a magyar csoportnak ezen a soron. A korábbi elképzelések szerint egyébként a Globus egyik legnagyobb tulajdonosa, a DEG német fejlesztési bank közvetlenül is szívesen beszállna a cégbe, s a későbbiekben 30-40 százalék részesedéshez jutna az Elsnerben.
A tranzakció lezárultát mintegy megelőlegezte a Globus-részvények árfolyamának alakulása a Budapesti Értéktőzsdén. A gyorsjelentési szezon lezárulta óta Csipkerózsika-álmukat alvó konzervpapírok pénteken már második napja nagy forgalom mellett erősödtek, s a csütörtök reggeli 1044 forint után péntek délután már 1130 forinton álltak. Persze az akvizíció lezárásán és a növekedési történeten túl akár más is megmozgathatta a konzervcégben bízó vásárlók fantáziáját. A papír forgalma az osztelékfizetés közeledtével rendszerint élénkülést mutat, s a tavalyi év után fizetendő 100 forintos osztalék második, 37,5 forintos szelvényének levágásáig alig három hét van hátra.
