BUX 139506.72 0,15 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magyar Brautól jött a profit 40 százaléka

A magyar cégét el nem érő, de dinamikusan növekvő profitról adott számot féléves jelentésében az osztrák Brau Union AG és az abban tulajdonos BBAG. A Heineken vételi ajánlatára 2003 negyedik vagy 2004 első negyedévében kerülhet sor.

2003. augusztus 31. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nemcsak az adózás előtti eredményét az év első felében több mint duplájára növelő Brau Union Hungária Rt., de osztrák anyavállalata, a Brau Union AG és annak fő tulajdonosa, a BBAG is kedvező adatokkal szolgált részvényeseinek az idei első hat hónapról. A Brau Union AG eladásai euróban ugyan alig - 282 millió euróról csak 287 millióra - nőttek, adózás előtti eredménye azonban 31 millióra emelkedett a korábbi 19 millióról, nettó profitja pedig 19,5 millió euróra a korábbi 11 millióról. A söreladások változatos képet mutattak a különböző közép-európai piacokon, jellemző, hogy szinte mindenhol nőtt a mennyiség, az árbevétel viszont euróban csökkent.
Kivétel ez alól Magyarország, itt az eladott mennyiség enyhe csökkenését még túl is kompenzálta az áremelés és az értékesítés eltolódása a drágább termékek felé. Így a forgalom euróban 4 százalékkal növekedett. A Brau-csoporton belül egyébként a növekedés egyértelműen a sörnek volt köszönhető. A holding termékszerkezetében kisebb súlyt képviselő alkoholmentes italokkal foglalkozó üzletág eredményessége minimálisan csökkent, míg az ingatlanüzletág profittermelő képessége kifejezetten romlott.
Az osztrák Brau részvényeinek árfolyamát változatlanul hagyta a pénteki bejelentés, ami nem meglepő, hiszen a kurzus már régóta a Heineken által tervezett 127,27 eurós vételi ajánlathoz igazodik.

Persze ez nem érkezik meg egyhamar, hiszen amint az osztrák cég bécsi sajtótájékoztatóján elhangzott, a felvásárló a BBAG és a Brau Union AG részvényeseinek teendő ajánlat előtt minden érintett ország versenyhatóságának jóváhagyását meg szeretné szerezni. A magyar és az európai uniós már megvan, de rábólintott az ügyletre a cseh, a román és a horvát hatóság is. Mint kiderült, már csak a szlovák és a lengyel versenyhivatal van hátra. A szükséges engedélyek megszerzését - akárcsak korábbi nyilatkozataikban - legkorábban a negyedik negyedévre várja az immár Heineken-delegáltakkal is kiegészült Brau-menedzsment.
A magyar Brau árfolyama időközben 19 ezer forintra emelkedett a Budapesti Értéktőzsdén. A papír az idei év nyertesei között található a BÉT-en. Mióta a Heineken bejelentette, hogy nemcsak az osztrák anyacégekre, de a magyar társaság közkézen forgó papírjaira is vételi ajánlatot kíván tenni, 8 ezerről egészen 18 ezer forintig emelkedett a kurzusa. További lökést a féléves jelentés adott az árnak. Számítások szerint ugyanis, ha a Heineken a magyar Brau részvényeire a kinti cégekre adott ajánlat mutatói alapján képezne árat, akkor bőven 20 ezer forint fölötti árfolyam adódna a tőzsdén forgó papírokra. Persze ez a tavalyi számokra igaz, az idén látványos javulásról beszámoló - adózás előtti eredményét félévkor 1,1 milliárdról 2,3 milliárdra növelő - Brau Union Hungária részvényei ugyanis az idei várható eredményekkel számolva még ennél is jóval többet érhetnének, azonos mutatók mellett. Beszédes adat, hogy a Brau Union-csoport 19,5 millió eurós féléves adózott profitjához képest a magyar cégnél 7,5 millió eurónyi nyereség termelődött (18 százalékos adóval számolva), azaz a csoport által elért profit 38 százaléka.
Ehhez képest a Brau-csoportért kínált, adósságokkal együtt 1,9 milliárd eurós vételár fényében a Brau Union Hungária jelenlegi 160 millió eurós kapitalizációja nem tűnik irreálisan magasnak (az osztalékelsőbbségi részvények árfolyamából számítva a törzsrészvényekét is). Persze kérdés, hogy a vásárló Heineken hajlandó-e a magyar részvényeseknek is hasonló árat adni, mint osztrák társaiknak. (A tőkepiaci törvény a féléves forgalommal súlyozott átlagárat tekinti minimumnak, ami jóval a mostani ár alatt van.) Egyes vélekedésekkel ellentétben egyébként a Heineken jelenleg nem kivár, csak nem nagyon tehet mást. Mivel Ausztriában legkorábban októberben vásárol be, ezért nálunk sem teheti azt hamarabb. Ennek oka a Ttpt., egyelőre ugyanis csak önkéntes nyilvános ajánlatot tehetne, míg az osztrák cégek megvételekor mindenképpen kötelező ajánlatra kerülne sor. De a Heineken vélhetően nem is bánja, ha telik-múlik az idő, hiszen amint korábban elárulták, az 1,9 milliárd eurós felvásárlási ügyletet hitelből finanszírozzák.
Ennek kamatai pedig számításaink szerint havonta 9-10 millió euróra rúghatnak. Ennyit spórol a Heineken az ajánlat késlekedésével minden hónapban azon, hogy a versenyhivatalok miatt csak az év végén tesz ajánlatot az osztrák részvényeseknek. Tervei megvalósításában ugyanakkor ez nem hátráltatja, hiszen képviselői már ott vannak az osztrák Brau menedzsmentjében, s a két cég integrációja megkezdődött.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet