Csillag István, a gazdasági tárca vezetője csütörtökön azonnali hatállyal, rendkívüli felmondással megszüntette Bitvai Miklós, az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. vezérigazgatójának munkaviszonyát – tájékoztatott a minisztérium. Csillag Tímár Józsefet, az ÁKMI Kht. igazgatóját nevezte ki az ÁAK vezérigazgatójává. A miniszter által az autópálya-társaságnál – a PSZÁF határozata kapcsán – elrendelt vizsgálat alapján bizonyossá vált, hogy az ÁAK Rt. vezérigazgatója a rendelkezésére álló, átmenetileg szabad pénzeszközöket ezek folyamatos felhasználásának ellenőrizhetőségét nem biztosítva helyezte el befektetési szolgáltatónál. Ezáltal vált lehetővé, hogy a befektetési szolgáltató K&H Equities a megbízó pénzeszközeit a vele kötött befektetési tanácsadási, valamint bizományosi keretszerződés előírásait megszegve – az ÁAK Rt. tudta és előzetes jóváhagyása nélkül, valamint az ÁAK Rt. nem teljes körű és valótlan tájékoztatása mellett – a saját céljainak megfelelően használja. Ezért a miniszter felszólította az ÁAK igazgatóságát, hogy a vizsgálatok eredményei alapján döntsön az esetleges büntetőjogi felelősségre vonás kezdeményezéséről.
Bodnár Zoltán, az ÁAK igazgatóságának elnöke (korábban az MNB alelnöke, illetve a CIB vezérigazgatója) a pénteki sajtótájékoztatón elmondta, hogy az ÁAK 2002. november 4-én és 5-én kötötte meg az említett szerződéseket a befektetési céggel, s K&H Equities ügyletei az elmúlt hat hónap során összesen 500 millió forint nyereséget eredményeztek az autópálya-társaságnak. Elég nagy gyakoriságú ügyletekről volt szó, amelyek között volt napon belüli Matáv-, Mol-, Richter-részvény-vásárlás is, de Pannonplast nem – jegyezte meg Bodnár. Az ÁAK egyébként felmondta a K&H Equitieszel kötött szerződést és más kereskedelmi bankhoz utalta át pénzét.
A minisztériumi és az ÁAK elnökének ellenőrzése alapján megállapítható, hogy a vezérigazgató nem felelt meg a vezető tisztségviselőtől elvárható fokozott gondosságra vonatkozó követelményeknek, következésképpen a gazdasági társaság érdekeit súlyosan veszélyeztette. Bodnár elmondta, hogy a vezérigazgatónak részletes ügyfélszámla-kivonatot kellett volna kérnie a befektetési cégtől, amiből jelzéseket kapott volna arról, hogy milyen ügyletek történnek a háttérben.
A miniszter egyébként felkérte az ÁAK Rt. igazgatóságát – mivel a PSZÁF nyilvánosságra hozott határozata nem tisztázza a K&H Equities felelősségét – tegyen bejelentést a felügyeletnél, amelyben mint a K&H Equities ügyfele kérje annak megállapítását, hogy a befektetési szolgáltató eljárása törvényes és szerződésszerű volt-e. Bodnár elmondta, hogy az ÁAK igazgatósága pénteken úgy döntött, megvizsgálja annak lehetőségét, hogy a PSZÁF határozatával kapcsolatban jogorvoslattal éljen-e a közigazgatási bíróságon, mivel a cég szerint az abban foglaltak sértik az ÁAK üzleti jó hírét és valós elemeket hamis színben tüntetnek fel.
