A szlovák és a cseh versenyhivatal is áldását adta a Mol Slovnaft-részesedésének 31,6 százalékos emelésére, mellyel a magyar társaság tulajdoni hányada hivatalosan is 67,8 százalékra növekedett.
A magyar olajcég a Slovnaft 31,6 százalékos részvénypakettjének megszerzéséről még novemberben egyezett meg a korábbi fő tulajdonos Slovintegra és Slovbena társaságokkal. A Mol a csomagért 85 millió dollár készpénzzel, valamint 984 ezer - normál, a BÉT-re bevezetett - A sorozatú és egy zártkörű alaptőke-emelés keretében 6 ezer forintos áron kibocsátott, 9,8 millió C sorozatú Mol-részvénnyel fizetett. A teljes tranzakció értéke megközelítette a 360 millió dollárt. A két szlovák társaság a tranzakció nyomán a Mol 9,99 százalékot kitevő részvénycsomagját szerzi meg, amivel a magyar állam mögött a cég legnagyobb tulajdonosává lép elő (természetesen csak miután a Molnál már lezajlott az alaptőke-emelés).
Mivel a versenyhivatali jóváhagyások március 21-én jogerőre emelkedtek, s a GVH már januárban áldását adta az üzletre, most már csak a Molon és a korábbi Slovnaft-tulajdonosokon múlik a régió legnagyobb olajipari tranzakciójának titulált üzlet hivatalos lezárultának időpontja.
A versenyhivatali jóváhagyások kikézbesítését követően mindkét félnek bőven akad majd tennivalója. A részvényeket jelentős felárral értékesítő korábbi Slovnaft-tulajdonosoknak hozzávetőleg 85 millió dollárt kell majd nyereségadóként befizetniük (igaz, fizetségül a Mol-részvények mellett pontosan ennyit fizetett számukra készpénzben a magyar társaság).
A szlovák törvények értelmében a Molnak viszont hamarosan nyilvános ajánlatot kell tennie a fennmaradó 32,2 százaléknyi Slovnaft-részvényre. Ennek árfolyama nem lehet kevesebb, mint a tőzsdei kurzus vagy a sajáttőke-érték (a 2002-es éves gyorsjelentésben részvényenként 1827 korona) fele közül a magasabbik. Az elvileg alacsonyabb utóbbi, 900 koronára rúgó összeggel számolva a Molt további 123 millió dollár kiadás terhelné, ha valamennyi részvényt meg tudná venni. Ebben az esetben a Slovnaftért összesen kifizetett vételár közel 748 millió dollárra rúgna, amely a 900 millió dolláros saját tőkéhez képest 150 millió dolláros, a Mol mérlegében goodwillként megjelenő nyereséget tartalmazna.
A Slovnaft-részvények kereskedését még pénteken határozatlan időre felfüggesztette a pozsonyi tőzsde igazgatósága, s egyelőre nem ismeretes, mikor indul újra adásvételük.
