Az elmúlt év huzavonái után békés közgyűléseknek nézhet elébe a Zalakerámia Rt. A pénteki bejelentés szerint április 23-ra hívta össze a tavalyi mérlegről döntő rendes éves közgyűlést az igazgatóság. Az április végi találkozón azonban már vélhetően döntően az új tulajdonosok képviselőiből álló igazgatóság és felügyelőbizottság követheti nyomon az eseményeket, hiszen ezt megelőzően március 21-én még egy rendkívüli közgyűlés is lesz a zalai cégnél. Itt a tulajdonosváltásig az eseményeket kisebbségi pozícióból szemlélő Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) ellenállása miatt eddig el nem fogadott 2001-es beszámoló szerepel majd napirenden, de a vezető testületek tagjainak visszahívása és megválasztása is színesíti majd a programot. Visszahívásra egyébként aligha lesz szükség, mivel - lapunk információi szerint - a tagok március 21-i hatállyal már meg is írták lemondásukat. A piacot leginkább foglalkoztató kérdés jelenleg az, hogy kötelező-e tennie, illetve tesz-e nyilvános vételi ajánlatot a csütörtökön új tulajdonosként jelentkező Intergazprom-Invest Holding Rt. (I.G.P.I.) vagy sem.
A BorsodChem-ügyön edződött elemzők pénteki kommentárjaikban mindenesetre óvatosságra intették az esetleges ajánlatra spekulálókat, mondván, ha lesz is ajánlat, elképzelhető, hogy az csak hónapok múltán születik meg. Ezen magyarázatok szerint az Arago a piacinál jóval magasabb áron vált meg irányító pakettjétől, s az ajánlattevőnek fél évet kellene várnia arra, hogy ne ez az ár, hanem a tőzsdei átlagárfolyam szolgáljon alapul az ajánlatnak.
Petre Gábor, az Intergazprom-Invest Rt. vezérigazgatója lapunk kérdésére korábban elmondta, hogy véleménye szerint számukra nem kötelező az ajánlat megtétele, ugyanakkor nem is zárta ki egy ilyen akció lehetőségét. Az, hogy az ominózus 33 százalékos - a nyilvános ajánlatra kötelező - küszöb átlépése megtörtént-e, vélhetően nemcsak ezen, hanem a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének megítélésén is múlhat majd. Ahhoz ugyanis, hogy a küszöb átlépése ne valósuljon meg, arról kellene meggyőzni az árgus szemekkel figyelő hatóságot, hogy az ÁÉB, az abban 9,98 százalékos tulajdonos I.G.P.I. (amelynek székhelye egyébként megegyezik az ÁÉB székhelyével), valamint az I.G.P.I. vezérigazgatója, aki a banknak szintén 8,5 százalékos tulajdonosa, teljesen különálló részvényesi és tulajdonosi akaratot testesítenek meg a Zalakerámiában. Ez pedig a törvény betűjét tekintve talán sikerülhet, szelleme alapján azonban - a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének korábbi szigorát tekintve - aligha.
