A PSZÁF engedélyével nemrég módosult a Raiffeisen- és a CIB-alapcsalád tagjainak kezelési szabályzata. A Raiffeisen Alapkezelő Rt. illetékesétől megtudtuk: náluk a változások elsősorban a befektetési jegyek dematerializációjának előkészítése érdekében voltak szükségesek, a befektetők zömét lényegében nem érintik. A papírokat egyébként várhatóan december 9-én alakítják át. (A befektetési jegyeket az idén egymás után konvertálják át a hazai alapkezelők csak dematerializált formában létező, ki nem nyomtatott sorozatokká.)
Ezzel egy időben más területeken is bevezettek néhány technikai módosítást. Így törölték a pénzpiaci eszközök köréből az úgynevezett inverz repomegállapodásokat. A több alapnál kivetett, az öt banki napon belüli visszaváltásokra vonatkozó, 2 százalékos emelt szintű visszaváltási jutalék számításának metódusát pontosították. Így bevezették azt a rövid idő alatt, de több részletben eszközölt, nagy összegű (összesen 100 millió forint feletti) tételekre is és kiterjesztették a visszaváltás helyett más alapba áttett összegekre. (A hasonló büntetőjutalékokat az alapkezelők sok helyen a túl rövid, jellemzően pár napos időszakokra játszó befektetők elriasztására, az alapok hozamának megőrzése érdekében alkalmazzák.)
A CIB-alapcsalád tagjait szintén dematerializálják, és, amint az alapkezelőnél elmondták, az összes változtatás az ezzel kapcsolatos technikai módosításokat takarja, érdemben semmi nem változik.
E. J.
