A PSZÁF engedélyével december 16-án az MKB összevonja két-két befektetési alapját. A Bonus II. kötvényalap a Prémium nevű pénzpiaci alapba, az MKB II. részvényalap pedig a Bonus Részvény Alapba olvad. Az elszámolásokat, a befektetési jegyek átváltását a december 12-i nettó eszközérték alapján végzik majd, 13-án forgalmazási szünetet tartanak.
Amint az alapkezelőtől megtudtuk, az összevonásokat egyrészt hatékonysági megfontolások indokolják, másrészt pedig a termékstruktúra egyszerűsítésének igénye, hiszen a két-két alap profilja hasonló egymáshoz. Igaz, nem teljesen egyezik meg, például míg a Prémium jellemzően éven belüli futamidejű állampapírokban tartja a pénzét, tehát pénzpiaci jellegű, addig a Bonus II. inkább kötvényalap volt. A régi-új Prémium pénzpiaci jellegű marad.
A Bonus, amelyet nevével ellentétben eddig vegyes alapnak soroltak be, a beolvadás után részvényalappá válik, amelyben átlagosan legalább 50 százalék lesz a kockázatosabb befektetések aránya. (A kezelési szabályzat egyébként - a likvid eszközök minimális hányadán túl - nem korlátozza majd a részvények mennyiségét.)
Az MKB Alapkezelő gyakorlatilag mindegyik alap szabályzatát átfogóan módosította, aminek fő célja az új tőkepiaci törvény rendelkezéseinek átvezetése volt. Ezenfelül csak apróbb technikai módosítások történtek, a többi alap befektetési politikája, költségei nem változtak érdemben.
E. J.
