A szokásos csütörtöki államkötvény-aukción minden idők második legnagyobb összértékű jegyzését regisztrálták. A hároméves hátralévő futamidejű 2005/I-re 153,5 milliárd forint értékben adtak be ajánlatokat, nem csoda, hogy az Államadósság Kezelő Központ Rt. meg is emelte a kibocsátott mennyiséget, az eredeti 30-ról 50 milliárd forintra. Még így is évi 8,48 százalék lett az átlaghozam, ami jelentősen alacsonyabb mind az előző aukció eredményénél, mind pedig a szerdai, 8,65 százalékos másodpiaci referenciahozamnál.
A 2017/A jelzésű, 15 éves hátralévő futamidejű kötvényre már jóval szerényebb volt az érdeklődés, a 20 milliárd forintnyi papírra valamivel kevesebb mint 22 milliárd forintnyi jegyzés futott be. Az átlaghozam ennél 6,70 százalék lett, ami viszont csak pár bázisponttal alacsonyabb a szerdai referenciahozamnál. A másodpiacon egyébként minden kötvény és kincstárjegy referenciahozama csökkent valamelyest, általában 2-4 bázisponttal, csak a 3 éves mutatóé süllyedt érthető módon jobban, 10 ponttal.
A forint a bankközi devizapiacon ismét rekordot döntött: délután a sávközéptől 13,86 százalékra állt, ami 23 bázispontos erősödést jelent egy nap alatt. Az eurót délután 237,60-237,70 forinton, a dollárt 236,30-236,50 forinton jegyezték, az előbbi 80, az utóbbi 30-40 fillérrel volt olcsóbb a szerdainál.
A bankközi forintpiacon az egynapos, overnight- és tomnext-kamatok az előző napon kialakult évi 10,50-10,70 százalékon maradtak, a hosszabb futamidők kamata pedig csökkent valamelyest. A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán a szokásosnál sokkal nagyobb volt, négymilliárd forinthoz közelített a forgalom, elsősorban a dollárnak köszönhetően. A devizák elszámolóárai szinte egyöntetűen csökkentek.
E. J.
