A Magyar Nemzet Online (MNO) számolt be tegnap először arról a csalásról, amelynek során Mol-dolgozók az olajtársaságtól juttatásként járó, nyugdíjpénztárhoz, egészségpénztárhoz, étkezési jegyhez, lakástakarékhoz való hozzájárulás felhasználását hamis számlákkal igazolva készpénzzel egészítették ki keresményüket. Az okozott kárról csak később, a Mol által kiadott közleményből derült ki, hogy valójában nem 500 millió, „csupán" 200 millió forintról van szó, és nem az olajtársaságnak, hanem valószínűleg az adóhivatalnak okozták. A közlemény szerint mintegy 600 dolgozó érintett az ügyben, amivel kapcsolatban a Mol már 2001 augusztusában feljelentést tett az APEH Bűnügyi Igazgatóságán adó- és társadalombiztosítási csalás gyanúja miatt.
A társaság közölte azt is, hogy a választható béren kívüli juttatás formájában évente mintegy 3 milliárd forintot költ el a dolgozók ilyen típusú javadalmazására. A rendőrség az MNO szerint három évre visszamenőleg vizsgálja az ilyen típusú számlák valódiságát. Azt egyelőre nem tudják, hogyan fogják az ügyben érintett szokatlanul nagy számú gyanúsítottat kihallgatni (már eddig is közel tíz méter vastagságú aktahalom gyűlt össze), de a nyomozást megkönnyítheti, hogy a Mol Rt.-nél folyó belső vizsgálat során sokan már beismerték: a számlaérték 10 százalékáért vásárolták a bizonylatokat. Az MNO tudósítása szerint számlagyár nem áll az ügy mögött, a dolgozók leginkább ismerőseik vállalkozásain keresztül jutottak a papírokhoz.
A. A. G.
