A gázüzletág egyelőre nem, a kisebb, gázszolgáltatással foglalkozó cégek azonban már eladók a Mol Rt.-nél. A korábban az önkormányzati gázközművagyonhoz kapcsolódóan alapított és idővel kivétel nélkül a Mol többségi tulajdonába került gázszolgáltatókban, illetve vagyonkezelő társaságokban meglévő tulajdoni részeit az olajtársaság tegnap eladásra hirdette meg. A cégek értékesítése része a Mol korábban már meghirdetett divesztíciós programjának, amelynek eredményeképpen - a társaság alaptevékenységeire koncentrálva - meg kíván szabadulni egyéb területeken működő leányvállalataitól.
A meghirdetett hat társaság egymástól meglehetősen eltérő nagyságú és a Mol is eltérő tulajdoni hányadot birtokol bennük. A legnagyobb falat a Mol Gáz Kft. 89,3 százalékos tulajdonrésze, amely a korábbi ZAB Rt. beolvadásával vált a Mol legnagyobb ilyen befektetésévé.
A társaság saját tőkéje tavaly év végén 8 milliárd 149 millió forint volt. A többi társaság ennél sokkal kisebb értékű, a Balatongáz, a Gerecsegáz, a Kiskungáz, a Turulgáz és a Zsámbékgáz az előbb említett Mol Gázzal együtt összesen közel 11,5 milliárd forint saját tőkével rendelkezik. Ennek 10 százalékát sem érik el a kisebbségi tulajdonosi részesedések.
A társaság a Deloitte & Touche Rt.-t bízta meg az értékesítéssel (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 12., 12. oldal). A vevőknek meglehetősen rövid idő áll rendelkezésre a tájékozódásra, szeptember 20-ig érdeklődhetnek a tanácsadónál. A Mol a pályázatok sikerrel zárulása esetén sem várhat a vagyon méretéhez mérhető nyereséget. Az olajcég részvényesei számára ennél vélhetően sokkal pozitívabb hatással járhat majd az ilyen módon is felszabaduló tőke, melyet alaptevékenysége folytatására fordíthat az olajvállalat.
A. A. G.
