BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eladó a Mol hat gázvagyonkezelője

A Mol eladásra hirdette meg hat gázszolgáltató és - általában gázközművagyont gondozó - vagyonkezelő társaságát, illetve az azokban birtokolt többségi tulajdonrészeket. Az eladásra hirdetett cégek saját tőkéje összesen 11,5 milliárd forint, a legnagyobb közülük a Mol Gáz Kft.

2002. szeptember 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gázüzletág egyelőre nem, a kisebb, gázszolgáltatással foglalkozó cégek azonban már eladók a Mol Rt.-nél. A korábban az önkormányzati gázközművagyonhoz kapcsolódóan alapított és idővel kivétel nélkül a Mol többségi tulajdonába került gázszolgáltatókban, illetve vagyonkezelő társaságokban meglévő tulajdoni részeit az olajtársaság tegnap eladásra hirdette meg. A cégek értékesítése része a Mol korábban már meghirdetett divesztíciós programjának, amelynek eredményeképpen - a társaság alaptevékenységeire koncentrálva - meg kíván szabadulni egyéb területeken működő leányvállalataitól.
A meghirdetett hat társaság egymástól meglehetősen eltérő nagyságú és a Mol is eltérő tulajdoni hányadot birtokol bennük. A legnagyobb falat a Mol Gáz Kft. 89,3 százalékos tulajdonrésze, amely a korábbi ZAB Rt. beolvadásával vált a Mol legnagyobb ilyen befektetésévé.

A társaság saját tőkéje tavaly év végén 8 milliárd 149 millió forint volt. A többi társaság ennél sokkal kisebb értékű, a Balatongáz, a Gerecsegáz, a Kiskungáz, a Turulgáz és a Zsámbékgáz az előbb említett Mol Gázzal együtt összesen közel 11,5 milliárd forint saját tőkével rendelkezik. Ennek 10 százalékát sem érik el a kisebbségi tulajdonosi részesedések.
A társaság a Deloitte & Touche Rt.-t bízta meg az értékesítéssel (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 12., 12. oldal). A vevőknek meglehetősen rövid idő áll rendelkezésre a tájékozódásra, szeptember 20-ig érdeklődhetnek a tanácsadónál. A Mol a pályázatok sikerrel zárulása esetén sem várhat a vagyon méretéhez mérhető nyereséget. Az olajcég részvényesei számára ennél vélhetően sokkal pozitívabb hatással járhat majd az ilyen módon is felszabaduló tőke, melyet alaptevékenysége folytatására fordíthat az olajvállalat.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet