BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarosan lejárnak a Mol TVK-opciói

A szeptember végén esedékes lehívási időpont közeledtével egyre erősödnek a találgatások arról, mi lesz a sorsa a Mol TVK-részvényekre szóló opcióinak. A Bloomberg által megkérdezett elemzők szinte egyöntetűen arra tippelnek, hogy a Mol az opciós megállapodások meghosszabbítását kezdeményezi, s ezt leginkább az olajcég eladósodottságával indokolják. A Mol egyelőre nem árulta el mi a szándéka az opciókkal, erre vélhetően rendkívüli tájékoztatás keretében kerülhet majd sor. Ugyanakkor az említett elemzői vélemények indoklása némileg megalapozatlannak tűnik, ha figyelembe vesszük az olajtársaság tőzsdei sajátrészvény-vásárlásait.

2002. szeptember 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szeptember közepével - a korábbi várakozásoknak megfelelően (NAPI Gazdaság, 2002. május 8., 11. oldal) - felerősödtek a találgatások a Molnál levő TVK-opciók sorsáról. Az olajcég két ilyen vételi opcióval is rendelkezik, az egyik a TVK alaptőkéjének 7,9 százalékát kitevő részvénycsomagra szól, melynek kötelezettje az MKB. A másik egy 9,67 százalékos pakettre szóló vételi jog, ennek kötelezettje az a Matura GmbH, amely korábban az Édászban birtokolt nagyobb részesedéséről vált ismertté. A NAPI Gazdaság információi szerint az első opció szeptember 22-én, a második pedig szeptember 27-én lenne lehívható, az árfolyamról ugyanakkor csak közelítő pontosságú találgatások léteznek. Értesüléseink szerint az MKB-opció lehívási árfolyama 6000 forint feletti, míg a másiké jóval alacsonyabb lehetett, a kettő átlagát 4800 forint körüli szintre becsüli a legtöbb piaci szereplő.

A Bloomberg által megkérdezett elemzők véleménye szinte egyöntetűen az, hogy a Mol számára a legelőnyösebb megoldás a lehívási határidők lejártával az lenne, ha sikerülne meghosszabbítania az opciós megállapodásokat. A Mol szemszögéből ugyanis ez szinte egyenértékű lenne azzal, mintha hitelből finanszírozná a TVK-részesedésének egy részét. Ráadásul fel sem merülne a kérdés, hogy meg kellene-e vennie a többi TVK részvényestől a legmagasabb árú ügylet árfolyamán a részvényeiket, amire a gt. konszernjogi szabályai köteleznék. Igaz, ezt a kötelezettséget más módon is kikerülhetné - például egy leányvállalat hívja le az opciókat -, így nem egyértelmű, hogy milyen megoldás lehet kedvező az olajtársaságnak.
Az elemzők véleménye az opciók lehívási határidejének kitolásáról tehát megalapozottnak tűnik, az indoklás már kevésbé. Eszerint ugyanis a Mol a regionális terjeszkedéshez szükséges forrásszükséglet miatt folyamodna ehhez a megoldáshoz. A Mol viszont épp most folytat a tőzsdén intenzív sajátrészvény-vásárlásokat, s ez némileg rácáfol a forráshiányról szóló teóriákra. A Mol maga egyelőre nem nyilatkozik a kérdésben, amire az opciók lehívását illetően minden oka meg is van. Erről konkrétumot vélhetően csak rendkívüli tájékoztatásban közöl majd a társaság, s azt is a határidők lejártát követően.
A TVK részvényesei számára mindebből csupán annyi következhet, hogy kockázatos dolog az opciók lejárta miatt abban reménykedni, hogy a Mol magas áron más részvényesektől is vásárolna TVK-papírokat. A társaságnak ugyanis több törvényes lehetősége is van arra, hogy elkerüljön egy vételi kötelezettséget.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet