Az amerikai feldolgozóipari termelés gyorsuló növekedésére utal Chicago körzetének beszerzési menedzserindexe. A mutató augusztusi értéke a kibocsátás csökkenését/bővülését elválasztó 50 pontos határt és a várakozásokat jóval meghaladva 54,9 pont lett, ami sokkal erősebb, mint a júliusi 51,5 pontos szint. A makroadat lelket öntött a befektetőkbe az Atlanti-óceán mindkét oldalán, ám meglepő módon az erősödés az öreg kontinens piacain volt látványosabb. Az amerikai börzéken ugyanis aggodalom lett úrrá, miután a Sun Microsystems pénzügyi vezére - a technológiai piacot jellemző, egyre gyengülő keresletre hivatkozva - bejelentette, hogy a társaság folyó negyedévi bevétele a várt sáv alsó szélét közelíti, rosszabb esetben el sem éri azt, jövőre pedig akár további elbocsátások is várhatók. A hír elsősorban a technológiai ágazat papírjainak árfolyamát nyomta le, ennek megfelelően a Nasdaq Composite csökkent leginkább - 1,6 százalékkal. A Dow Jones 0,1, az S&P-500 0,2 százalékkal esett vissza, így mindhárom mutató veszteséggel zárt a múlt hét egészét tekintve, utóbbi kettő öt hét folyamatos erősödés után.
A Euronext, a párizsi, az amszterdami, a lisszaboni és a brüsszeli tőzsdék üzemeltetője az év első felében 61 százalékos nettó nyereségnövekedést ért el az előző év hasonló időszakához képest, ami 133 millió eurós profitot jelent. A cég forgalma 6,8 százalékkal nőtt, vezetői hisznek abban, hogy vállalkozásuk képes felülmúlni egész éves profitvárakozásukat. A piac is bízott a cégben, mivel annak részvénye 5,3 százalékkal ért többet pénteken, mint a csütörtöki záráskor.
A dollár árfolyama a hét végén lényegében nem változott. Egy euró 98,3 dollárcentbe kerül, a jen/dollár kurzus továbbra is a 118,7-es szinten áll.
K. K.
