A tavalyi csaknem nullszaldóhoz képest jó (781 millió forint adózás utáni profit), ám korábbi önmagához képest halovány - és meglehetősen szűkszavú - féléves gyorsjelentést tett közzé a Titász. Az alig 7,6 százalékos közkézhányaddal rendelkező társaság nyereségének egyharmada egy közelebbről nem részletezett rendkívüli tételből adódott. Megfigyelők szerint a Titász a tavalyi jelképes, 2 százalékos osztalék talán dupláját fizetheti ki jövőre.
Az alig 7,6 százalékos közkézhányaddal rendelkező Titász idén az első félévben 2,2 százalékkal több (2062 gigawattóra) villamos energiát értékesített, mint 2001 első felében. Ebből fakadó bevétele 6 százalékkal emelkedett, amiből 3,8 százalék az árváltozás hatása. Miközben a többi áramszolgáltató tavalyhoz képest rendre csökkentette hálózati veszteségét, a Titásznál 11,1 százalékról 11,5 százalékra nőtt az így elveszett energia.
Az üzletmenet takarékosabbá vált, tavaly az első félévben a teljes bevétel 31,5, idén már csak 30,8 százalékát vitték el a működési költségek. A létszám ugyan nem változott (mintegy 1400-an dolgoznak a Titásznál), ám a személyi költségek 2,8 százalékkal csökkentek. A számok itt kissé csalnak, ugyanis a tavalyi első félévben az akkor folyó leépítések miatt magas volt a költségszint.
A hatósági energiatarifák év eleji rendezése folytán a Titásznál is erőteljesen nőtt az üzemi eredmény, a 730 millió forint különösen a tavalyi 434 milliós féléves veszteség fényében impozáns. Ugyanakkor a pénzügyi eredmény negatív, látható, hogy a fokozott osztalékkivonás a legtöbb áramszolgáltatót pénztartalékainak felélésére kényszeríti.
Az eredményt szépíti a 297 milliós rendkívüli eredmény, amelynek mibenlétére a gyorsjelentés semmiféle támpontot nem ad. A rejtély megoldását segítheti, hogy a Titász már tavaly is tetemes, 521 milliós rendkívüli eredményt számolt el, amit elsősorban a hálózatfejlesztésekkel kapcsolatos külső hozzájárulások adtak (NAPI Gazdaság, 2002. február 25., 8. oldal).
A Titász adózott eredménye az első félévben 781 millió forintra rúgott, amely ugyan csaknem tízszerese a tavalyinak, ám mindössze egyharmada az 1999-ben vagy 2000-ben elért féléves profitnak. Ha az arányok az év második felében nem sokat változnak, a Titász megmaradt kisrészvényesei az idén kifizetett 200 forintos osztalék után legalább 400, esetleg 450 forintra számíthatnak. A 6000-6500 forint közötti árfolyamhoz viszonyítva ez nem sok (különösen a többi áramszolgáltató remélt hozamához képest), ám a könyv szerinti érték több mint másfélszerese a tőzsdei értéknek, vélhetően ez tartja szinten a kurzust.
K. G. T.
