BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Halvány javulás a Mezőgépnél

Az orosházi Mezőgép Rt. az első negyedév 21 milliós vesztesége után 161 millió forintos adózott eredményt ért el a második negyedévben. A javulás két, régóta húzódó autóipari megrendelés beindulásával és a mezőgazdasági gépek iránti emelkedő kereslettel függ össze. Bár a negyedéves számok kedvező tendenciát jeleznek, a féléves 17 forintos részvényenkénti nyereség túl sok örömre nem adhat okot.

2002. augusztus 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A második negyedév sem hozott áttörést a Mezőgép Rt. gazdálkodásában. A társaság dinamikusan, 42 százalékkal növelte árbevételét, amely immár meghaladja a 8 milliárd forintot. Az árbevétel viszonylag arányosan emelkedett, vagyis megállt a mezőgazdasági gépgyártó üzletág részarányának csökkenése. Az exporton belül kiemelkedően, egymilliárd forinttal nőttek a nyugat-európai autóalkatrész-eladások. Jól alakult a Mezőgép saját fejlesztésű betakarítógépének, a kukorica-csőtörőknek az értékesítése is az Egyesült Államokban és más piacokon. Belföldön a General Motors megrendelésére gyártott sebváltóalkatrészek az autóipari bevételt emelték, az 50 százalékkal növekedő csőtörő-értékesítés a mezőgépgyártásból származó bevételt, ez utóbbiban segített a gépvásárláshoz nyújtott állami támogatás.
A Mezőgép első negyedévi gyenge teljesítményében fő szerepet játszó két nagy projektnél (fokozatmentes sebességváltó-alkatrészek és turbófeltöltőház) a második negyedévben végre megindultak a vevői lehívások (vagyis megkezdődhetett a termelés), a két autóipari projekt 25 százalékos kapacitást ért el.

A társaság várakozásai szerint két év múlva termelhetnek teljes kapacitással.
A termelési költségek a forgalomnál jóval nagyobb ütemben, 48,6 százalékkal nőttek, arányuk 82,7 százalékról az árbevétel 86,6 százalékára emelkedett. A növekedés három tényezőből állt össze: a két mezőgazdasági divízió összevonása jelentős egyszeri kiadással járt, az említett két autóipari projekthez kapcsolódó költségek az elmaradt bevételek mellett jelentős terhet róttak a társaságra, s a turbófeltöltőház-gyártás beindítása - a magas alapanyaghányad miatt - szintén az önköltség növekedéséhez vezetett.
Az árfolyamnyereség 144 millióról 59 millióra csökkent. Tavaly az euróhiteleken ért el nyereséget a társaság, idén viszont egy, a múlt év végén dollárban kiszámlázott, de 360 napos fizetési határidejű, csoporton belüli 1,5 milliárd forintos kötelezettség hozott a dollárgyengülés folytán profitot. Az értékesítési és igazgatási költségek csak 6 százalékkal emelkedtek, és az árbevétel 14,2 százalékáról 10,6 százalékára süllyedtek.
Az üzemi eredmény 7 százalékkal lett alacsonyabb az egy évvel korábbinál, a 283 millió forintos érték az árbevétel 3,5 százaléka (egy éve még 5,3 százalék volt). Az adózott eredmény 139,6 millió, részvényenként 17 forint lett.
Noha a két nagy autóipari projekt beindulása és a mezőgazdasági gépek iránti élénkülő kereslet a július-októberi szezon kezdetén jó jel lehet, az autóipar általános helyzetének ismeretében egyelőre túl korai lenne a Mezőgép talpra állásáról beszélni. Az első negyedév vesztesége, az emelkedő önköltségszint, a csökkenő árfolyamnyereség és a várhatóan növekvő kamatköltség miatt a társaság vezetése úgy véli, hogy a Mezőgép teljesítménye elmarad majd a tavalyitól.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet