Az erős forint ellenére hat százalékkal emelkedő árbevételről számolt be az Egis Gyógyszergyár Rt. üzleti évének most zárult harmadik negyedévében. A 41,6 milliárd forint nem konszolidált bevételt a hazai eladások 9 százalékos (2002-ben összesen 15 százalékos) emelkedésével és az export 4 százalékos emelkedésével érték el. (A konszolidált árbevétel 56,987 milliárd forint volt.) A belföldi forgalmat 300 millió forinttal élénkítette a vény nélküli patikaszerek áremelése előtti készletezés. A társaság 6,9 százalékos részesedésével továbbra is a második legnagyobb szereplő a hazai gyógyszerpiacon.
Az Egis jól szerepelt kiemelt exportpiacain: Oroszországban és a FÁK-országokban 24, a kelet-európai régióban 22 százalékkal nőttek az eladások. Oroszországból április-júniusban 8,5 millió dollár bevétel származott, ami tíz éve a legmagasabb negyedéves érték, ám az Egis tervei ennél ambiciózusabbak, további emelkedést várnak.
Amint a gyorsjelentést értékelő elemzői találkozón elhangzott, az Egis a következő három évben a kelet-európai (lengyel, cseh, szlovák, román) piacokat tartja a legígéretesebbnek. A 95 millió dollár értékű kivitelből e két terület 54 millióval részesedik. A nyugati késztermékexport 29 százalékkal, 10,5 millió dollárra nőtt, a hatóanyagexport viszont öt százalékkal, 30 millióra csökkent. A negyedéves szinten nagy visszaesés egy brazil vevőnél felmerült fizetési problémáknak tudható be, ám Marosffy László pénzügyi vezérigazgató-helyettes szerint a szállításokban a most folyó negyedévben nem lesz fennakadás (Brazília az Egis fontos, mintegy 8 millió dolláros piaca).
A közvetett költségek az árbevételnél jóval nagyobb ütemben, 24 százalékkal nőttek, ám az emelkedés fele azzal magyarázható, hogy egy bázisidőszakban végrehajtott készletátértékelés 1,45 milliárddal csökkentette a költségeket. A közvetlen költségek a forgalom 42,2 százalékára (negyedéves szinten 41) százalékára rúgtak és az év egészét tekintve is 1-1,5 százalékkal meg fogják haladni a tervezett 40 százalékot. A közvetett költségek húszszázalékos emelkedése annak a tudatos politikának a következménye, amely a társaság piaci pozícióinak javítása érdekében növekvő értékesítési ráfordításokkal számol, s ebben a helyzetben az év hátralévő részében nem várható változás. A k+f kiadások 11 százalékkal nőttek és az árbevétel 7,1 százalékára rúgnak. A magasztos célok érdekében vállalt, illetve a tavalyi rendkívüli változások okozta magasabb költségszint az üzemi eredmény jelentős, 35 százalékos visszaeséséhez vezetett. A 6,85 milliárd forintos üzemi eredmény 16 százalékos fedezetet jelent.
A pénzügyi tételeknél sem alakult minden kedvezően. A fedezeti ügyletek 227 milliós negyedéves nyereségével szemben 232 millióval csökkentette az eredményt az a körülmény, hogy a kinnlevőségek a csökkenő árfolyamok miatt nyilvántartási értékük alatt folytak be. A negyedéves pénzügyi nyereség így 46 millió forint lett. Mint a tájékoztatón elhangzott, az Egis júliusi fedezeti ügyletein 150 milliós nyereséget realizált, s ugyanekkora eredményt hozhat az augusztusra kötött 5,2 millió dollár értékű forint/dollár galléropció (ez biztosítékot jelent arra az esetre, ha a dollár kurzusa kilép a 283-308 forint közötti sávból). Rossz hír viszont, hogy a meglévő számlaállományon körülbelül ugyanennyi árfolyamvesztesége keletkezik a cégnek.
A délutáni tájékoztató legnagyobb újdonságát Marosffy László szolgáltatta, miután kifejtette: erősen gondolkoznak azon, hogy szeptemberre is kötnek fedezeti ügyletet. Mint mondta, lehetséges, hogy a jelenlegi 251-252 forintos dollárárfolyam olyan lehetőség, amit kár lenne elszalasztani. Emellett megjegyezte, hogy az Egis erre vonatkozó politikája nem változott, egy a jelenleginél agresszívebb hedge-elés legalább olyan kockázatos lenne, mint ha nem fedeznének.
Az Egis adó előtti nyeresége 6,220 milliárd forint, az adózott nyereség 5,959 milliárd forint lett, ez utóbbi 1,1 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A konszolidált adó előtti eredmény 5,72 milliárd forint, ami nyolc százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Az utolsó negyedévben, ami rendszerint nem a legerősebb időszaka az Egisnek, az orosz eladások megugrásával, tovább emelkedő árbevétellel lehet számolni, ám az érdemi nyereségnövekedéssel idén alighanem adós marad a társaság.
Molnár Gergely
