Hárommilliárd forint értékben vásároltak hazai brókercégeken keresztül a befektetők tőzsdén kívüli értékpapírokat a július 22-28. közötti egy hét alatt - derül ki a Magyar Tőkepiac összesítő adataiból. A forgalom alig 4,5 százaléka (árfolyamértéken 136 millió forint) jutott a hazai részvényekre, míg a külföldi papírok 2,8 milliárd forintos forgalma immár több mint tizedét tette ki a BÉT heti, 26,7 milliárd forintos részvényforgalmának. (Mivel a brókercégek rendre magasabb - bár a külföldi partnerrel megosztandó - díjat számítanak fel a külföldi részvények után, a honi brókercégek bevételének már legalább egytizedét a külpiaci forgalom biztosítja.)
A magyar befektetők - nem annyira spekulánsok, inkább alapok - e héten is leginkább a telekom- és IT-cégeket részesítették figyelemben. A Nokia forgalma meghaladta a 340, a Microsofté a 370, a Deutsche Telekomé a 168 millió forintot. A külföldi részvények mezőnyében szereplő orosz dollárkötvények forgalma viszont felülmúlta az előbbiekét. A 30 éves orosz államkötvényből és a Szibnyeft 1,5 százalékos kamatozású kötvényéből 500-500 millió forint értékben adtak-vettek itthon.
A hazai részvények otc-piaca jóval csendesebb volt, némi Mol- és IEB-forgalom mellett 2758 Skála-részvényt vettek, 1532 forintos átlagáron. A tőzsdéről két éve kivezetett Human 200 részvénye 2050 forintért cserélt gazdát, ez volt az utolsó nyilvános ajánlattétel árfolyama. Az Első Pesti Telefontársaság árfolyamértéken 40 millió forintos csomagja viszont kétszer is megfordult a piacon, nagyjából a 16 ezer forintos névértéknek megfelelő árszinten. Az Arago kamatozó részvényét a brókercégek 45 százalékon vették. Az otc-piac korábbi csillagai - a Tigáz- és az erőműpapírok - ezúttal nem bukkantak elő.
K. G. T.
