A hároméves gyógyszerár-megállapodás kormány által történt felmondását követő hétfői holtpontról (NAPI Gazdaság, 2002. július 23., 1. oldal) való elmozdulást segítheti a Richter - pénteki sajtótájékoztatóján külön hangsúlyozott - kompromisszumkészsége. A legnagyobb hazai gyártó - mint Bogsch Erik vezérigazgató elmondta - kész elfogadni, hogy a júliusi áremelés elmaradása (ez az OEP számításai szerint 5, a gyártók szerint majdnem 6 százalék lenne, amelyből 2,1 százalék a tavalyi többletinflációból ered) egyfajta „tűzoltás” az OEP részéről, de úgy érzi, elengedhetetlen a gyártók valamilyen kompenzálása. Ez utóbbi átcsúszhat a jövő évre. Az újságírói kérdések nyomán kiderült: a Richter csak a tavalyról elmaradt részhez ragaszkodna idén, a 2002-es infláció 70 százalékára rúgó emelést (körülbelül 3,85 százalékot) januárban is el tudja képzelni.
Ugyanakkor szükségesnek tartotta az 550 forint alatti készítmények árának 55 forintos emelését, mivel ezek importból való kiváltása nagyságrendekkel emelné a rászoruló betegek - és a kassza - kiadásait.
A legnagyobb hazai gyártó vezetője érthető módon támogatta az OEP törekvését a 90, illetve 100 százalékos támogatást élvező gyógyszerek körének felülvizsgálatára, mivel a kassza 47 százalékát a nem normatív támogatások emésztik föl. Érthetőnek nevezte az ár-volumen megállapodások bevezetését is (e gondolatért a külföldi gyártók persze aligha lelkesednek) és az indokok között említette, hogy az újonnan bevezetett - túlnyomórészt külföldi - készítmények idén már várhatóan 20 milliárd forinttal terhelik a kasszát. Az érvelés másik - a külföldiek által örömmel aligha fogadott - eleme volt, hogy a forintban változatlan árú gyógyszerek a külföldiek számára jelentősen nagyobb bevételt hoztak, hiszen a tavaly áprilisi sávszélesítés óta a forint a dollárhoz képest 21, az euróhoz képest 9 százalékkal értékelődött föl.
A 199 milliárdos idei OEP-kassza és a Richter 9,1 százalékos idei piaci részesedése alapján a Richter számára a 6 százalékos áremelés a második félévben alig 500 millió forint többletbevételt hozott volna. Ha a 2,1 százalékra megkapják a kompenzációt, 200 millió forint ebből megmarad, ám ennek elmaradása sem befolyásolja érdemben a cég eredménypozícióját. (A hazai piac a Richter értékesítésének 28 százalékát vesz fel, a cég idei hazai árbevétele 27 milliárd forintra becsülhető.)
A piacra érzékelhetően megnyugtatóan hatott a Richter kompromisszumkereső álláspontja (bár a másik fél álláspontjának megmerevedése esetén Bogsch sem zárta ki a jogi lépéseket), hiszen még mindenki emlékszik a Mol sikertelen perlekedésére az állammal szemben. Pénteken a Richter - a sajtótájékoztató hírét követően - csaknem 400 forinttal emelkedett, míg az Egis - amelynek álláspontja a kívülállók szemében „keményebbnek” tűnik - napon belül csaknem 500 forinttal esett. Ugyanakkor az szinte kizárható, hogy a Richter „különalkut” akarna kötni, valószínűleg a jövő héten a Magyosz is puhít korábbi álláspontját. Így vélhetően elérhető közelségbe kerül a kompromisszum, persze csak akkor, ha az OEP a jövő évi büdzsé terhére hajlandó engedményekre.
Korányi G. Tamás
