Újabb rekordot állított fel tegnap a forint a bankközi devizapiacon. Az intervenciós sáv erős oldalán, a centrumtól mért árfolyama napközben 7,53 százalékon is állt, amire a sávszélesítés óta - az elmúlt egy hónapban - még nem volt példa. A nyitás után az előző napinál 3 bázisponttal gyengébb helyzetben, 7,24 százalékon indult a kereskedés, de az euró/forint keresztárfolyam ezután ismét csökkenni kezdett. Az erőteljes forintemelkedést követő kisebb korrekció után a zárásban már csak 7,35 százalékon állt az árfolyam, ami még mindig 0,08 százalékponttal erősebb helyzetet jelent a keddi kurzusnál. A bankok a kereskedés végén az eurót 253,60/75 forinton váltották, az USA-dollár 295,60/80 forintba került.
A tartalékolási periódus zárása előtt egy nappal több mint 3,5 százalékot esett az overnight kamatszint a bankközi forintpiacon. A növekvő likviditás következtében az egynapos üzletek 9 1/2 százalék környékén születtek, a tomnext ajánlatok pedig még ennél is 1/4 százalékponttal alacsonyabban hangzottak el.
Az állampapírpiacon folytatódott a csendes, alacsony forgalmú kereskedés. A referenciahozamok a stagnáló tízéves futamidő kivételével minden lejáratra mérséklődtek. A változás az éven belüli értékpapírok esetében mindössze 1-2 bázispontot jelentett, az éven túli államkötvények esetében is csak 5-6 bázisponttal csökkentek a hozamok. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ma két aukciót tart, a 3 és a 10 éves államkötvényekét. A meghirdetett mennyiség a 2004/I kötvényből 24 milliárd, a 2011/A kötvényből 12 milliárd forint lesz. A mai értékesítést azért kíséri az átlagosnál nagyobb figyelem, mivel az előzetes első negyedéves GDP-adatok pénteken kerülnek nyilvánosságra.
M. J.
