A TVK pénteki közgyűlésén a Szibur orosz petrolkémiai cég - a BorsodChem részvényeseként - választ vár a Moltól a stratégiai együttműködésre tett javaslataira - hangsúlyozta az MTI jelentése szerint szerdai moszkvai sajtóértekezletén Szergej Zenkin, a Szibur beruházási alelnöke, a BorsodChem igazgatótanácsának tagja. Zenkin úgy értékelte, hogy a Mol Rt. ellenőrzi a TVK-t opciós szerződései révén és a maga részéről szükségesnek ítélte az etilén előállításában monopolhelyzetben lévő magyar cég, illetve a fő etilénfelhasználó BorsodChem érdekegyeztetését, stratégiai együttműködését vagy akár összeolvadását.
A Szibur tervezett tőkeemelésére, a zártkörű részvénykibocsátásra vonatkozó terveket ismertetve Zenkin megerősítette, hogy az orosz petrolkémiai cég kész teljesíteni a BorsodChem-részvények vásárlására vonatkozó opcióját, a többségi pakett megszerzését, és ennek megfelelően - mivel a tulajdonrésze 33 százalék fölé emelkedik - nyilvános ajánlatot is tenne a többi részvényes számára, a magyar előírásoknak megfelelően. Az orosz petrolkémiai cég a BorsodChemben 50 százalékos, a TVK-ban 25 százalékos részre kíván szert tenni - erősítette meg Zenkin.
A BorsodChem részvénye tegnap több mint 10 százalékkal, 5500 forint közelébe emelkedett a tőzsdén. A helyzet olyan, mint amikor az osztrák részvényesek képviselője, Heinrich Pecina jó egy hónappal ezelőtt vételi ajánlatot helyezett kilátásba, ezt jelentős árfolyam-emelkedés követte, az ajánlattételre azonban mind ez idáig nem került sor.
(NAPI)
