Pénteken tovább tartott a technológiai papírok drágulása, a befektetők optimizmusát az Intel vezérigazgatójának pesszimista kijelentései sem tudták megtörni. A tech-szektor emelkedésében a chipgyártók vitték a prímet, holott az Intel-vezér kijelentette: bizonytalannak ítéli a cég következő három hónapjának kilátásait. Felfelé mozdult el az újabb, ezúttal négyezer fős létszámleépítést bejelentő Motorola árfolyama is. A Red Hat szoftverkereskedelmi vállalat papírjai szintén drágultak, miután a Linux operációs rendszereket értékesítő társaság azzal örvendeztette meg a befektetőket, hogy üzleti évének negyedik negyedévében - a várt, részvényenkénti 1 centes veszteség helyett - nullszaldót produkált.
A régi gazdaságból a pénzügyi cégek lettek a nyertesek, hiszen a Fed kamatvágása elsősorban ezen ágazatnak jött jól. A lakossági fogyasztástól közvetlenül függő szektorok képviselői - köztük a kiskereskedelmi vállalatok - ugyanakkor gyengültek, s mindez a Dow Jones ingadozásán is meglátszott.
Európában a tengerentúli tech-feltámadás mellett főleg a Nokia bejelentése élénkítette fel a piacokat: a világ legnagyobb mobiltelefon-gyártója legfeljebb 50 millió darab saját részvényét kívánja visszavásárolni. Az euró némileg erősödött a dollárral szemben, árfolyama 89 cent fölé került. Az európai fizetőeszköz annak köszönhette emelkedését, hogy az optimista várakozások szerint az Európai Központi Bank már a közeljövőben mérsékelheti az irányadó kamatlábat.
A tokiói tőzsdén jegyzett technológiai papíroknak is a Nasdaq csütörtöki emelkedése adott lendületet, s a Nikkei-225-öt még a profitrealizálások miatt lefelé tartó autóipari részvények sem tudták visszahúzni.
Á. V.
