A szakértők többsége 50, néhányan pedig 75 bázispontos csökkentést vártak, és sorra hangzottak el a figyelmeztetések, amelyek szerint a kisebb mérséklés újabb - igaz, rövid távú - eladási hullámot indíthat el a börzéken. A várakozások ezúttal pontosan teljesültek, a részvényárfolyamok az 50 bázispontos csökkentés bejelentése után zuhanni kezdtek, lapzártánkkor az addig a pozitív tartományban tartózkodó Nasdaq egy százalékos csökkenést mutatott.
A Fed döntését megelőzően ideges hangulat jellemezte a tengerentúli befektetőket, ám az ingadozás után emelkedésbe váltó indexek némi optimizmust tükröztek.
A technológiai szektor tegnap sem úszta meg profit warningok nélkül. A Cisco Systemsnek, a Nortelnek és az IBM-nek is beszállító Solectron közölte, hogy harmadik negyedévi részvényenkénti eredménye (EPS) a várt 31 cent helyett 12-16 cent között lehet, s a költségek csökkentése érdekében 10 százalékos létszámleépítést hajt végre. A KLA-Tencor chipgyártó sem örvendeztette meg a befektetőket, amikor bejelentette, hogy a második negyedévi EPS-e a prognosztizált 58 cent alatt marad. A brókercégek tovább emelkedtek, miután a Goldman Sachs az 1,29 dolláros piaci konszenzust meghaladó, 1,4 dolláros EPS-ről számolt be az első negyedévet illetően. A cég profitja azonban így is 13 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.
Európában a tegnapelőtti 3,2 százalékos Nasdaq-emelkedés nyomán a technológiai és a távközlési papírok vezették az erősödést. A CAC-40-et a médiacégek is erősítették, míg Londonban a defenzív papírok a vesztes oldalra kerültek. Az euró csak szerény mértékben erősödött, árfolyama 90-91 cent között ingadozott.
A tokiói börze a tavaszi napéjegyenlőség miatt zárva tartott. A Kospi index a csalódást keltő koreai GDP-adat miatt esett, a hongkongi Hang Senget pedig a China Mobile húzta le, miután a félelmek szerint a kínai telefontarifa-árháború kedvezőtlenül érintheti a cég eredményét.
Á. V.
