Az elmúlt napok esése után kedden felfelé korrigált a Nasdaq, ám ez lapzártánkig nem volt elég ahhoz, hogy az index újra a kétezer pontos lélektani határ fölé kerüljön. Elemzők szerint a technológiai papírok árfolyama a várható profittal összehasonlítva olyan szintre süllyedt, hogy az már vételi hullámot indított el. A drágulást azok a papírok vezették, melyek korábban a legnagyobb esést produkálták. A keddet megelőző három kereskedési nap során 22 százalékos értékvesztést elszenvedő Cisco Systems mellett a Sun, az Oracle, a Dell, az Intel és a Microsoft is a nyertesek közé tartozott. A nagy mobiltelefon-gyártók közül az Ericsson és a hétezer fős létszámleépítést bejelentő Motorola is tovább esett, míg a Nokia - bár elemzők egy esetleges profit warningtól tartanak - felfelé mozdult el. A tech-feltámadás negatívan érintette a defenzív papírokat és a Dow Jonest - technológiai komponensein kívül - a Goldman Sachs által vételre ajánlott Boeing, illetve az első negyedévet tekintve a piaci konszenzusnak megfelelő, 30 centes részvényenkénti nyereséget váró General Electric (GE) sem tudta megtartani.
Londonban a távközlési és az olajszektor esése révén a Footsie 27 havi mélypontján landolt, míg a CAC-40-et - bár a távközlési és technológiai papírok magasabban zártak - főként az autóipari részvények húzták le. A frankfurti indexre az Allianz biztosító mellett az autógyártók és Siemens hatott negatívan. A Siemens közölte ugyanis, hogy csak akkor tudja elérni a korábban beígért idei eredményt, ha abba az Infineon chipgyártó teljesítményét nem számítják bele. Az euró dollárral szembeni árfolyama 92 cent alatt is járt, s később is csak mérsékelt emelkedést tudott felmutatni.
A Nikkei-225 16 éves mélypontján zárt, a belpolitikai és gazdasági bizonytalanságok miatt amúgy is pesszimista hangulatra a Nasdaq hétfői zuhanása tett rá még egy lapáttal.
Á. V.
