A Wall Streeten tegnap sem lassult az eladási hullám, a legnagyobb zuhanást - a Ciscóval kapcsolatos rossz hírek következtében - a tech-papírok szenvedték el. A Nasdaq már röviddel a nyitás után a lélektani kétezer pontos szint alá esett s később több mint 5 százalékos mínuszban is volt. A befektetők pesszimista hangulatát főként a világ legnagyobb hálózatieszköz-gyártó cége, a Cisco Systems 16 százalékos létszámleépítése, illetve a vállalat profitjára vonatkozó elemzői várakozások csökkentése alapozta meg. Az Ericsson profit warningja ugyancsak a besszt erősítette, de a biotechnológiai, a pénzügyi, a kiskereskedelmi és a gyógyszeripari cégek papírjai szintén a vesztes oldalon álltak.
Az európai tőzsdeindexek hasonló okok következtében zártak alacsonyabban, az FTSE kétéves, a CAC-40 pedig 17 havi mélypontján landolt. Az a hír, miszerint a második legnagyobb brit biztosítótársaság, a Prudential Plc 26,5 milliárd dollár értékű részvényért megveszi az American General Corp.-ot, nem igazán lelkesítette fel a befektetőket, ám a tengerentúli cég árfolyamának jót tett a hír. Párizsban az általános távközlési besszre az Alcatel is rátett egy lapáttal: francia társaság közölte, hogy a teljes árbevétel 7 százalékát adó mobiltelefon-üzletága az első negyedévben várhatóan veszteséges lesz. Az euró nem tudott magára találni, dollárral szembeni árfolyama 93 cent alatt maradt.
Tokióban a kellemes meglepetést keltő japán GDP-adat ellenére 16 éves mélypontján zárt a Nikkei-225, jórészt a pénteki Nasdaq-fejleményeknek betudhatóan. A technológiai papírok iránti bizalmatlanságot az is erősítette, hogy lapértesülések szerint - a NEC és a Toshiba után - a Hitachi is a profit warningot jelentők táborát gyarapítja majd.
Á. V.
