A technológiai szektorból érkező borúlátó prognózisok mellett az Egyesült Államok munkaerőpiacának februári adatai is a besszhangulatot erősítették. Februárban ugyanis a vártnál jóval több új munkahely jött létre, vagyis az amerikai gazdaság a korábban becsültnél kevésbé lassul, s így vélhetően a Fed sem sieti el a kamatvágást. Miután a National Semiconductor bejelentette, hogy üzleti évének negyedik negyedében a részvényenkénti eredmény 3-5 cent lehet, szemben a prognosztizált 23 centtel, az Intel további rossz hírekkel kedvetlenítette el a befektetőket. A világ legnagyobb chipgyártója az első negyedévet illetően 25 százalékos árbevétel-visszaesésre számít, s emellett költségtakarékossági okokból hatszázalékos létszámleépítést is végrehajt. Mindez persze negatívan hatott a számítógépiparhoz kapcsolódó többi cég részvényárfolyamára is, s a tőzsdeindexeknek a gyógyszer- és közműcégek iránti vételi érdeklődés sem tudott elegendő támaszt adni.
Az európai mutatók természetesen a Wall Streetet követték, azaz az öreg kontinensen is a technológiai és a távközlési papírok vezették az esést. A távközlési szektornak különösen rosszkor jött, hogy a Goldman Sachs elemzői lefelé módosították a francia Alcatel eredményére vonatkozó előrejelzésüket. Az amerikai munkanélküliségi adat nyomán gyengült az euró, árfolyama újra a 93 centes szint alá került, ám lapzártánkkor már 0,9318 dolláron állt.
Á. V.
